Google+

» انشا دریچه‌ای به سوی خلاقیت (قسمت دوم) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

انشا دریچه‌ای به سوی خلاقیت (قسمت دوم)

نگارش در تاریخ شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴، ساعت ۱۶:۲۸ ؛ بازدید: ۱,۸۷۳ بار
دسته: پرورش خلاقیت » مقالات خلاقیت

نوشتن و تفکر

وقتی انسان‌ها، علاقه فراوانی به نوشتن دارند سبب می‌شود بخشی از اوقات فراغت خود را صرف نویسندگی کنند و این خود سبب می‌شود انسان تفکر کند. فرد با به نمایش گذاشتن اندیشه‌های ذهن خود بر روی کاغذ، بهتر فکر می‌کند و به آن‌ها تکامل می‌بخشد و آدمی از این طریق به اعماق وجودش سفر می‌کند و به سوی خودشناسی حرکت می‌کند.

نوشتن و مطالعه

نوشتن به دنبال خود، مطالعه کردن را نیز به همراه دارد. کسی که ذخیره اطلاعات خوبی ندارد، نوشته‌های ارزشمندی نیز نخواهدداشت. نوشته‌ها، به راحتی نقد می‌شوند و هنگامی که تهی از دانسته‌های گران‌بها باشند، به‌خوبی بی‌محتوا بودن خود را آشکار می‌کنند. پس انسان‌هایی که زیاد می‌نویسند، مجبورند زیاد بخوانند. وقتی جامعه زیاد مطالعه کرد، بازار کتاب‌خوانی گسترش می‌یابد و به دنبال آن نویسندگی می‌تواند به یک شغل تبدیل شود، یعنی انسان‌هایی پدید می‌آیند که برای جامعه فکر می‌کنند و می‌نویسند و قادرند از این طریق زندگی کنند و این خود سبب گسترش و ارائه اندیشه‌های نو و ارزشمند می‌شود و هنگامی که مطالب پرمحتوا در جامعه ارائه شود، اثرات آن در بهبود زندگی مردم به خوبی پدیدار می‌شود.

نوشتن و مشارکت در اجتماع

انسان‌هایی که علاقه به نوشتن دارند، مشارکت‌کنندگان قوی در فعالیت‌های اجتماعی هستند. آن‌ها با قلم خود تجربیات، نقدها، پیشنهادات و افکار نوین خود را به دیگران منتقل می‌کنند و برعکس در جامعه‌ای که انسان‌ها علاقه‌ای به نوشتن ندارند، جمع کثیری از مردم نقشی در مشارکت‌های اجتماعی ندارند.

ثبات شخصیت و نوشتن

انسان‌هایی که به طور مکرر و با علاقه می‌نویسند، گویی درون خود را بر روی کاغذ منتقل می‌کنند و در اصل به‌سوی مسئولیت‌پذیری پیش می‌روند، زیرا نوشته هر فرد، نمود شخصیت اوست و لذا این فرد به مرور پایبند ارزش‌های درونی خود خواهد بود و آرام‌آرام به‌سوی یک شخصیت باثبات حرکت می‌کند و چیزی که به جامعه امید می‌دهد، وجود انسان‌هایی هست که دارای ثبات شخصیت هستند و هر لحظه رنگی جدید به خود نمی‌گیرند.

نوشتن، ورود قدرتمندانه به دنیای اینترنت

دنیای امروز، میهمان پدیده‌ای شگفت‌انگیز به نام اینترنت است. در این پدیده عجیب، هر کسی با یک کامپیوتر و یک مودم می‌تواند تبدیل به یک سازمان انتشاراتی شود. کشورهای توسعه‌یافته به منظور به تسخیر درآوردن اذهان مردم کشورهای درحال‌توسعه، انسان‌های توانمندی تربیت کرده‌اند که به راحتی قادرند از طریق اینترنت دیدگاه‌های خود را بیان کنند و در اعماق ذهن انسان‌ها نفوذ کنند. با توجه به اینکه هر روزه قیمت کامپیوتر و خدمات اینترنت ارزان‌تر خواهد شد در سال‌های آتی میلیون‌ها نفر از دانش‌آموزان ما قادر خواهند شد به اینترنت دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده کنند و لذا ضرورت تربیت افرادی که در نوشتن توانمند بوده و به خوبی تفکر کنند، روزبه‌روز حیاتی‌تر می‌شود.

جامعه گفتاری

یکی از مشکلات دیگر جوامعی که مردم آن علاقه‌ای به نوشتن ندارند، گفتاری شدن جامعه است. هنگامی که مردم نمی‌نویسند و بیشتر صحبت می‌کنند، پایه انتقال اطلاعات، گفتار می‌شود و در هنگام گفتگو، امکان انتقال اطلاعات غلط و شایعات فراوان است زیرا کسی برای قبول گفته‌ها به دنبال سند مکتوب نیست زیرا مردم عادتی به ارائه سند ندارند و اصولاً در نوشتن است که فرد مجبور است برپایه سند صحبت کند و بدون ارائه سند مناسب نوشته‌ها از گردونه مکتوبات به مرور حذف خواهد شد و لذا این گفتگوهای بی‌سند سبب تصمیم‌گیری‌هایی در جامعه می‌شوند که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به‌دنبال دارد و چه بسا بحران‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای را به‌همراه خود برای جامعه پدید آورد.

نوشتن و آرامش

یکی از اثرات نوشتن، اثرات روانی آن است. جف لوو، روانشناس سلامتی دانشگاه هال که برروی زیست‌شناختی نهفته در نویسندگی به عنوان درمان کار می‌کند، بیان می‌کند:

تحقیقات من نشان می‌دهد که تخلیه احساسات شدید در حقیقت سیستم ایمنی را فعال می‌سازد. البین لیه هال روانپزشکی است که بطور فعالانه بیماران خود را به نوشتن تشویق می‌کند بیان می‌دارد، نوشتن آزادانه، نه تنها تخلیه‌کننده هیجانات است، بلکه مردم به واسطه آن چیزهای زیادی در مورد خود می‌آموزند. جیلی بولتن، شاعری است که به عنوان محقق دانشگاه شفیلد، هم با بیماران و هم با پزشکان کار می‌کند و اعتقاد دارد، نوشتن از لحاظ درمانی مهم است. البته تحقیقاتی نیز در امریکا صورت گرفته است که در آن نشان می‌دهد، اشخاص مبتلا به تنگی نفس پس از تلاش برای درمان از طریق نویسندگی خلاق، کاهش نشانه‌های بیماری‌شان را تجربه کردند و آزمایشهای مربوط به اشخاص مبتلا به آرتریت-درد مفاصل- نشان می‌دهد که اگر آنان مطالبی گویایی درباره تجربیات نگران‌کننده خود بنویسند، نشانه‌های بیماری خود را بطور قابل توجهی کاهش می‌دهند.

——————————————

حال با این سوال روبرو می‌شویم گه چگونه باید انگیزش درونی را در دانش‌آموزان در خصوص علاقه‌مندی به درس انشا ایجاد کنیم؟

۱- در جلسات اولیه کلاس‌های انشا، می‌توان از نویسندگان دعوت کرد تا اشتیاق اولیه را در وجود دانش‌آموزان پدید آورند.

آنان باید به اهمیت نوشتن پی ببرند و تجربیات لازم را از اهل فن فرا بگیرند. کسانی که با علاقه می‌نویسند، به علت دارا بودن انگیزش درونی قوی، در بعضی شرایط ممکن است این اشتیاق را به دیگران منتفل کنند و تنها کافی است این علاقه‌مندی به نوشتن و نویسندگی در ۵ تا ۱۰ درصد دانش‌آموزان ایجاد شود. در مقیاس میلیونی دانش‌آموزان، نتایج قابل توجه خواهد بود و می‌توان امید داشت که از میان آنان نویسندگان صاحب‌نام ظهور کنند. آشنایی دانش‌آموزان با نویسندگان می‌تواند زمینه‌ساز زنده‌کردن ادراک کفایت در بین دانش‌آموزان شود. زیرا نوشته یک دانش‌آموز که مورد تحسین یک نویسنده واقع می‌شود، می‌تواند آموزش گیرنده را به شوق آورده و به داستان‌نویسی، خاطره‌نویسی، مقاله نویسی، و….علاقه پیدا کند و مهارت نوشتن خود را از این طریق ارتقا دهد و همچنین می‌توانیم نام درس انشا را به درس نویسندگی خلاق تغییر دهیم.

۲- در کلاس‌های درس انشا باید از معلمان علاقه‌مند و با سابقه ادبیات و یا معلمان اهل قلم استفاده کرد تا در نهایت انگیزش درونی در وجود دانش‌آموز پدیدار شود.

۳- در صورتی که معلم مجبور است در بعضی موارد از موضوعات تکراری استفاده کند، می‌تواند موضوع مذکور را در کلاس‌ها مطرح کرده و با برگزاری یک جلسه «یورش فکری» با کمک دانش‌آموزان ابعاد مختلف آن موضوع را روشن کرده و هر کسی بخشی ازآن موضوعی را که علاقه دارد، انتخاب کرده و در مورد آن بنویسد.

فرض کنید موضوع مورد نظر پاییز است. معلم موضوع پاییز را باید برروی تخته‌سیاه نوشته و از دانش‌آموزان بخواهد که به مدت ۱۰ دقیقه در مورد آن فکرکنند و آن‌گاه هرچیزی که در مورد پاییز می‌دانند، بیان کرده و برروی تخته‌سیاه بنویسند. هنگامی که موضوعات مختلف بیان شد، هریک از دانش‌آموزان، موضوع مورد علاقه را انتخاب کرده و در مورد آن با شوق بنویسد. نتایج یک جلسه یورش فکری در مورد «پاییز» به شرح زیر است:

الف: نقاشی‌ها و پوسترهای پاییزی   ب: عقب کشیده شدن ساعت  پ: خاطره هدیه‌کردن گل به معلمان در شروع سال تحصیلی  ت: تغییر رنگ لباس‌ها در پاییز (روپوش مدارس)  ث: نسیم خنک پاییزی  ج: خاطره پاییز خبرکن‌ها وبازی بچه‌ها با آن‌ها  چ: میوه‌های پاییزی   ح: نخستین زنگ مدرسه در پاییز  خ: آشنایی با معلمان در شروع سال تحصیلی  د: سنت‌ها و مراسم قدیمی در پاییز  ذ: شعرهای مربوط به فصل پاییز  ر: کوتاه‌ترشدن روزها  ز: نارنجی شدن برگهای درختان  س: پاییز در پارک‌ها  ش: شلوغ شدن خیابان‌ها در پاییز  ص: ضرب‌المثل‌های مربوط به پاییز  ض: و…

۴- دانش‌آموزان باید موضوعات خود را به صورت کوتاه بنویسند تا همه فرصت کنند انشای خود را برای یکدیگر بخوانند و این اقدام سه نقش مهم دارد: بچه‌ها از تجربیات همدیگر مطلع می‌شوند. خوانده شدن انشا می‌تواند انگیزه‌ای برای نوشتن آن باشد. در هزاره سوم انسانها باید یاد بگیرند منظور خود را در مطالب کوتاه و روشن بنویسند.

۵- می‌توانیم ۱۰ دقیقه به دانش‌آموزان فرصت دهیم تا هرکس انشای خود را به دانش‌آموز هم‌‌میزی خود بدهد تا او مطالعه کند و بخشهای مبهم آشکار شود دراین حالت دانش‌آموزان یاد میگیرند بعضی از واژه‌ها و جمله‌هایی که بری خودش با مفهوم است برای دیگران ابهام دارد. لذا نوشته‌های خود را قبل از خواندن، بررسی مجدد خواهند کرد.

۶- دانش‌آموزان باید چندین‌بار نوشته‌های خود را باز‌نویسی کنند و باید به آنان متذکر شد که بعضی نویسندگان حتی تا صدبار مطالب کتابهای خود را بازنویسی کرده اند. زیرا در هر بازنویسی، نکات جدیدتری به ذهن انسان می‌رسد که سبب اصلاح نوشته می‌شود.

۷- در بعضی موارد می‌توان انشا را به دو بخش تقسیم کرد:

الف: نیمی از نمره توسط معلم به انشا داده شود.  ب: نیم دیگر نمره توسط دانش‌آموزان کلاس به انشا داده شود.

از بین کل انشاهای خوانده شده، چندین انشای برتر را انتخاب کرده و آن‌گاه از دانش‌آموزان درخواست کرد از یک تا سه به انشا امتیاز بدهند .

امتیاز ۱= ضعیف برابر ۳نمره  امتیاز ۲= متوسط برابر ۵ نمره  امتیاز ۳= خوب برابر ۱۰نمره  معدل کل امتیازات دانش‌آموزان را می‌توان در مورد هر انشا مشخص کرد واز این طریق، دانش‌آموزان را می‌توانند اثرات نوشته خود را برروی ذهن دیگر دانش‌آموزان ارزیابی کنند.

۸- کاربردی کردن انشای دانش‌آموزان نیز می‌تواند در ایجاد انگیزش درونی مؤثر باشد. وزارت آموزش و پرورش می‌تواند با مشارکت دیگر وزارتخانه‌ها و سازمانها نظیر وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی، وزارت ارشاد، شهرداری‌‌‌ها، نیروی انتظامی، شرکت واحد، سازمان اورژانس کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان محیط زیست، سارمانهای ترافیکی و…در جهت کاربردی کردن انشای دانش آموزان برنامه‌ریزی کنند. موضوعات زیر می‌تواند بر پایه اهداف ذیل مورد استفاده واقع شود:

۱-سنجش افکار عمومی در زمینه فعالیت سازمان‌ها.

۲-ارزیابی فعالیت‌های صورت گرفته سازمان‌ها.

۳-آموزش دانش‌آموزان.

۴-پژوهش‌ها.

۵-دریافت پیشنهادهای نو و…..

اگر دانش‌آموزان بدانند مطالب نوشته شده آنان در تصمیم‌گیری‌های کشورشان موثر خواهد بود، انگیزه بیشتری برای نوشتن خواهند داشت بخصوص که هر از چندگاهی بهترین آن‌ها انتخاب شده و به صورت کتاب انتشار یابد. درپایان به خاطر داشته باشیم که ما نیازمند نویسندگی خلاق هستیم، پس بکوشیم با کمک درس انشا دریچه‌‌‌‌‌ای به سوی خلاقیت در جامعه بگشاییم.


6 نفر این مطلب را می پسندند.


2 دیدگاه

  1. ایمان اکبری گفت:

    این مطالب خیلی خوب وموثر است

  2. f.z71 گفت:

    خیلی مطلب مفیدی بود.ازش یادداشت برداری کردم و انشاا… در کارها و برنامه های آتی ازش استفاده خواهم کرد.ممنون
    فقط اگه امکانش هست مثالهایی از فعالیت هایی که باعث افزایش خلاقیت میشه رو بیان کنید.مثلا چه بازی ها یا فعالیت هایی خلاقیت کودک رو شکوفا میکنه؟

Leave a Reply

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط