Google+

» تقویت یادگیری: منابع (ادامه…) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

تقویت یادگیری: منابع (ادامه…)

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳، ساعت ۱۰:۴۵ ؛ بازدید: ۲,۵۹۴ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

ادامه از تقویت یادگیری: منابع

در هنگام یادگیری هر فرمول یا نظریه  و یا هر اطلاعات حقیقی دیگری، سعی کنید به جای اینکه فقط آن را امتحان کنید، آن را به حافظه‌ی خود وارد و درگیر کنید به این معنی که خود را با راه حل ها مشغول کنید نه فقط اینکه آنها را روخوانی کنید. به انجام رسانیدن و تمرین کاری، به خاطر سپردن و تثبیت آن را آسان تر می سازد. و از این رو این امر یک آمادگی فوق العاده برای امتحانات است.

  • · در مورد موضوعاتی چون ریاضیات، توصیه‌ی مذکور شامل کار کردن نمونه ها و تلاش بر روی مسئله ها نیز می شود. این یک تمرین عالی است زیرا شما را درگیر به کار بردن نظریه ها در یک موقعیت حقیقی می کند. حتی اگر به طور کامل مساله‎ای را متوجه نشدید، به یک نمونه مثال نگاهی بیندازید و با دوست خود آن را بررسی کرده  یا از آموزگار خود کمک بطلبید.
  • · درس تاریخ و موضوعات و مطالب مشابه. وقتی با رویدادهای حقیقی، تاریخ ها و وقایع و حوادث مواجه شدید، خوب است از یک خط کشی زمانی در میانه‌ی صفحه استفاده می کنید، در یک سمت خط تمامی اطلاعات را جاسازی کنید تا ارتباط ها، تاثیرات، علت ها و  نتایج را  بیان کرده باشید. این نقشه‎ی دیداری از تاریخ ها و وقایع است که به این طریق می تواند آنها را محسوس تر از قالب مکتوب کند.
  • · خواندن رمان یا نمایشنامه. تماشای یک اجرای زنده، یک راه فوق العاده است برای دست و پنجه نرم کردن با وقایع و رویدادها و مضامین و ادراک آنها، طوری که به این شیوه مطالب برای شما باز می‎شوند. یک فعالیت پیگیر( یا جایگزین) هم می تواند گوش دادن به نمایشنامه (یا بخش های مهم) باشد و این کا را با پیگیری متن در هنگامی که مشغول خواندن متن نمایشنامه هستید هم زمان کنید، به خصوص وقتی که زبان ناآشناست همانند نمایشنامه‌ی شکسپیر.

یادگیری زبان. گوش سپردن به سی دی ها و مطالب ضبط شده، یک راه موثر برای یادگیری همه‌ی زبان است. شما گوش می دهید، ادراک می کنید، آشنایی خود را با آن زبان بالا می برید (به آن عادت می‎کنید)، و صداها، لغات، آهنگ کلمات و الگوهای گفتاری زبان را تقلید و کپی‎برداری می کنید.

  • · یادگیری فعال را تمرین کنید. احتمالاً شما احساسی این چنین دارید که اگرچه ساعت ها صرف گوش دادن یا خواندن می کنید، اما هنوز خیلی اندک از هر آنچه شنیده و یا خوانده اید را به خاطر دارید. فعالانه خودتان را در یادگیری وارد کنید، به جای اینکه منتظر باشید به طریقی اتفاقی بیفتد. کلید مربوطه در اینجا پی گرفتن  یک سطر از توضیحات و مطالب استدلالی و به دقت و فعالانه گوش سپردن و یا خواندن مطلب است.
  • · یادگیری با اعداد. تاریخ ها و داده های عددی در جاهای مختلف نمایان می شوند: نمودارهای هندسی، نمودارهای نقطه ای، نمودارهای میله ای، جداول اعداد و امثال آن. نکته جالب این است که بیاموزید اعداد چگونه به کار می روند و اینکه به کار می روند تا نمایانگر چه چیزی باشند.

در هنگام خواندن جداول، همواره ستون ها و ردیف ها را از آغاز یک بررسی اجمالی داشته باشید. در جستجوی الگوهای افت و خیزهای ثابت و اوج ها (فرازها) و فرود ها باشید. جایی که یک تغییر ناگهانی مشاهده کردید، می توانید واضح تر حدس خود را بزنید، از این رو متوجه می شوید چه عاملی سبب آن تغییر بوده است. درهنگام خواندن جداول، شتابزده نتایج خود را متصور نشوید: پیگیری محتاطانه‎ی علت‌های

 ممکن را در دستور کار قرار دهید.

تکنیکهای مدیریت اضطراب را تمرین کنید. در حالی که سطح معینی از اضطراب می تواند سبب بهبود عملکرد ما شود و همچون زنگ هشداری در فرآیند درس خواندن عمل کند، اضطراب بیش از حد نیز مضر بوده و می تواند منجر به پریشانی، بی خوابی، مشکلات غذا خوردن، بیماری و امثال آن شود. شما در قبال خودتان و تنها زندگی که از آنِ شماست وظیفه دارید. قدر آن را بدانید!

فصل 3

تکنیک های پیرامون درس خواندن و یادداشت برداری

مؤلفه های یادگیری: تکنیکهای مربوطه سبب می شوند به درس خواندن خود، هدفی خاص ببخشید و در به خاطرسپاری و تثبیت آسان تر داده ها به شما کمک می کند.

با هدفِ مفهوم‌یابی درس بخوانید.

خواندن دنیای پیرامون: هرجایی که شما قدم می گذارید، در مواجهه با صحنه هایی قرار می گیرید که مجبور به ایجاد درکی از آنها هستید. در واقع شما این “محرک ها” را می خوانید، حتی اگر که احتمالاً نسبت به آنها هوشیار نباشید و یا اینکه به واقع شما اصلاً توجه و ملاحظه ندارید که آنها را می خوانید. برای مثال وقتی درکی از تصاویر، تبلیغات (اعم از مکتوب و تصویری)،‌علایم راهنمایی و رانندگی دارید، شما در بازخورد به آنها در واقع پیامشان را می خوانید.

با این وجود درراستای ایجاد درکی خاص تر، عمل خواندن یک فرآیند فعال است؛ عملی که با آن شما معنای علایم مکتوب را بر روی یک صفحه (یا صفحه کامپیوتر) دریافت می کنید. تمامی افراد این کار را انجام می دهند. حتی کودکان کم سن (خوانندگان نوظهور) تلاش دارند تا درکی از کلماتی که در واقع برایشان ناآشناست در خود ایجاد کنند؛ مثلاً آنها کلمه‌ی “خانه” را برای جایی که در آن سکنی می گزینیم به کار می برند زیرا مفهوم را درک می کنند.

در واقع مهم است که از عمل جذب اطلاعات خود آگاه باشید، آن را پردازش کنید و درکی از آن داده را در ذهن خود ایجاد کنید، امری که یک عمل معمول و هر روزه درهر روز از زندگی است.  

شما به دلایل مختلفی مطالب مختلفی می خوانید: برای اینکه از آن لذت می برید، به آن علاقه دارید و یا کسب اطلاعات می کنید. در هرحال  شما دلواپس تثبیت شدن آنچه می خوانید در ذهن خود نیستید. اگر چیزی مفهوم مبهمی را دربر داشته باشد، شما کلیّت آن را می خوانید، مگر اینکه متوجه شوید که     فوقالعاده برایتان جالب است؛ این موضوع زمانی بارز می شود که غرق خواندن یک کتاب خوب می شوید؛ اینجاست که احتمالاً جزییات عمیق آن را هم به خاطر می سپارید.

خواندن درراستای اهداف درس خواندن

در هنگامه‌ و دوره‎ی درس خواندن است که بیشترین احتمال وجود دارد که فرد به سراغ عمل خواندن برود. این دوره حجم زیادی از مطالب خواندنی را شامل می شود، و اینکه آیا وقت کافی برای خواندن و

جذب اطلاعات خواهید داشت یا خیر. سپس مسایلی درمورد میزان مشکل بودن محتواها مطرح می‎شوند. این مسایل در مورد سبک و ساختار دستوری ونوشتاری متون باشند. یا درواقع درارتباط با مفهوم، موضوعات تحت بحث و میزان سختی در درک و به خاطرسپاری می باشند.

فرآیند خواندن، چیزی خیلی بیشتر از فقط علایم رمزگشا بر روی یک صفحه است…

When you are learning formulae, theorems or indeed any information, try applying it

rather than just trying to memorise it. So work out the solutions, don’t just read over them.

Doing something makes it easier to remember and to retain it. It is also excellent exam

preparation.

With subjects like Mathematics, this involves working out examples or working through

problems. This is excellent practice, because it involves you applying the theory to an actual

situation. Even if you don’t fully understand the problem, look up an example, check with a

friend, or ask your tutor for help.

• History and similar topics/ subjects. When presented with facts, dates, events and

incidents in History, you might use a time line across the middle of the page, and fit all the

information on either side of this line, to show connections, influences, causes and

consequences. This visual map of events and dates can make more sense than blocks of writing.

• Studying a play or novel. Watching a performance is an excellent way of getting to grips

with the plot, themes and events as they unfold (allow for director bias). A follow-up activity

(or an alternative) could be to listen to the play (or important parts) at the same time as you follow the text when you are studying the play, especially when the language is unfamiliar, as in a Shakespeare play.

• Language learning. Listening to tapes/ CDs is a very effective way of learning any language if you cannot use it in everyday speech. You listen, take in, grow used to, and copy, the sounds, vocabulary, intonations and speech patterns of the language.

• Practise active learning. You might feel that although you seem to spend hours listening or reading, yet you still remember little if anything of what you’ve heard or read. Become

actively involved in your learning, rather than waiting for it to somehow “happen.” The key is to read/listen carefully and actively while trying to follow a line of reasoning and/ or

explanations. You will learn more about active listening in the Applied Writing and Communication module.

• Learning with numbers. Numerical data and information can be presented in different

ways: graphs, pie charts, bar charts, tables of numbers and so on. It is in your interest to

learn how numbers are being used, and what they are used to represent.

When you read tables, always scan down columns and across rows initially. Look for

patterns of steady rising or falling and for peaks and troughs. Where you see a blip, examine

the information more closely to see what might have caused it. Do not draw hasty conclusions when reading tables: cautious exploration of possible causes is the order.

Practice stress management techniques. Whereas a certain level of stress can improve

performance, and generate a buzz round your studying, too much stress is unhealthy, and can lead to anxiety, insomnia, eating problems, illness and so on. You have a duty to yourself- and only one life. Value it.

Reward yourself. Have time off as a reward for WORK WELL DONE, NOT

FOR WORK NOT DONE

CHAPTER 3:

Reading & Note-taking Techniques

Improving your Reading and Note-taking Techniques

Learning Objectives:

Use techniques to give your reading a specific

purpose, and which help you remember and retain the

information more easily.

Read for Meaning: Reading Strategies

“Reading” the World Around You

Everywhere you go you are presented with images that require you to make sense of them. You “read” these stimuli, even though you might not be aware of it, or indeed you might not really consider it reading. For example, when you make sense of pictures, advertisements (visual and/or written), directions or traffic signs, you are in effect “reading” their message.

In a more specific sense, however, reading is an active process where you make meaning of written symbols on a page (or computer screen). All readers do this. Even young children (emergent readers) will try to make sense of words they don’t actually know, for example they will read “home” for house because they understand the context.

Reading for Enjoyment or Interest

It is important to be aware that this activity of taking in information,

processing it, and making sense

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.


Leave a Reply

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط
برچسب ها