Google+

» تلاش غرب برای جهت دهی به گرایشهای معنویت در جهان کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

تلاش غرب برای جهت دهی به گرایشهای معنویت در جهان

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۱:۰۰ ؛ بازدید: ۷۰۰ بار
دسته: مقالات

کشورهای غربی  واروپایی با درک گرایش معنویت خواهی انسان معاصر ، تلاش های وسیع وهمه جانبه ای را برای جهت دهی به این گرایش جهانی به سوی منافع خود به کار گرفته اند . آنان با ابزارهای متعدد و متنوعی که در اختیار دارند ، شگردهای مختلفی برای بهره برداری مناسب از این جو جهانی انجام میدهند  . در این مقاله به برخی از فعالیتهای آنان در این زمینه اشاره می کنیم :

1-    مطالعه درباره چگونگی القاء مفاهیم معنوی به جنین

مطالعات ژنتیکی و رشد روان شناسی ، این امید را برای بسیاری از سیاستمداران وحاکمان ایجاد کرده است که بتوانند با تاثیر گذاری بر جنین در رحم مادر به اندیشه ها وگرایش های دینی واجتماعی او جهت دهند . به همین دلیل ، الان در برخی از کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا ، مراکزی تاسیس شده است که درباره چگونگی القاء مفاهیم دینی وارزشی مورد نظر خود به جنین در رحم مادر مطالعه وبرنامه ریزی می کنند .

2-    بررسی چگونگی ارائه مفاهیم معنوی به کودکان

اهمیت تربیت در دوران کودکی بر کسی پوشیده نیست . تربیت های زمان کودکی درحقیقت تا حدود زیادی شخصیت آینده فرد را شکل می دهند .واتسون یک روانشناس رفتارگرا مدعی است ” تعدادی کودک سالم وصحیح به من بدهید تادر عالم مخصوص خودم ، آنان را پرورش دهم قول می دهم آنان را به گونه ای تعلیم دهم که همان متخصصی شوند که من می خواهم . ” طراحی بازی های جدید برای کودکان ، عروسک ها واسباب بازی ها یی که همگی به گونه ای در اشاعه ی فرهنگ غربی ومعنویتسکولار نقش دارند از جمله فعالیتهای فرهنگی غرب در این زمینه است .

3-    طراحی کارتون های ماوراییومعنوی

اززمان یونان باستان ، اندیشمندان وفیلسوفان به این حقیقت تصریح کرده اند که یکی از مهم ترین شیوه های تعلیم وتربیت ، بازی های کودکان وسرگرمی های آنان است . غربیان از این حقیقت در راستای اهداف خودشان به خوبی استفاده می کنند . بسیاری از کارتن ها وبرنامه ها ی سینمایی وتلویزیونی غربی در مسیر تقویت ارزش های لیبرالیستی جهت گیری شده است . در عرصه معنویت وعرفان نیز با تکیه بر برخی از مبانی عرفانی ، فیلم ها وکارتونهای زیادی ساخته اند . مثلا ” اکیوسان ، دوقلوهای افسانه ای ، آلیس در سرزمین عجائب و…” به عنوان مثال اکیوسان کودکی است باهوش باشکلوشمایل بوداییان ومدام تمرین های آنان را به نمایش می گذارد ویا پیام معنوی کارتون دو قلوهای افسانه ای این است که اتحاد والصاق دو جنس مخالف با یکدیگر موجب پیدایش قدرت ماورایی است . این پیام از عرفان بودایی ، مکتب معنوی اشووپائلوکوئلو اخذ شده است .

4-     بازی های رایانه ای

امروزه یکی از تاثیر گذارترین ابزارها بر کودکان ونوجوانان ، بازی های رایانه ای است . غربیان نیز از همه توان خود در بهره برداری از این ابزار استفاده می کنند . به عنوان مثال ، بازی رایانه ای ” جهنم خلیج فارس ” که به بازی ” یامهدی ” هم معروف است در جهت شرطی کردن کودکان ونوجوانان در مقابل شعار الله اکبر ونام مهدی و به منظور ایجاد تنفر از این دو حقیقت بزرگ اسلامی وشیعی طراحی شده است . در این بازی به کودکان وکاربران تعلیم داده می شود که بی توجهی بازی گر به شعار الله اکبر وغفلت از مبارزه با مدافعان این شعار و همچنین غفلت از گویندگان شعار ” یا مهدی ” مساوی با کشته شدن ویا از دست دادن امتیاز ویا اخراج از بازی است .

5-     ساختن فیلم های عرفانی وماورایی

همانطور که می دانیم بزرگترین مرکز فیلم سازی جهان ، هالیوود است . براساس برخی گزارش ها ، هالیوود ، سالانه حدود 700 حلقه فیلم سینمایی تولید می کند . این بدان معناست که اگر هر سینمایی در دنیا بخواهد روزانه دو حلقه فیلم جدید به نمایش بگذارد ، هالیوود به تنهایی می تواند آن را تغذیه کند ! در عین حال ، همگان می دانند که شاخصه اصلی فیلم های هالیودی عبارت است از سکس و خشونت . جالب است بدانیم که از دهه شصت به بعد ، بخش عظیمی از فعالیتهای هالیوودی بر ساختن فیلم های معنوی و ماورایی متمرکز شده است . البته هالیوود در ساختن فیلم های معنوی هم کوشیده است تا معنویت را با سکس وخشونت گره بزند ! ومعنویت های سکولار را به جای معنویت حقیقی اسلامی ارائه دهد . بر اساس آمار رسمی 30 درصد فیلم های تولیدی این مرکز در سال های 2003 و2004 میلادی ، فیلم های ماورایی و معنوی بوده است .

6-     تدوین رمان ها وداستانهای خیالی

برنامه ریزان فرهنگ غرب از نقش رسانه های نوشتاری در شکل دهی به افکار و ذهنیات نوجوانان وجوانان نیز غافل نیستند . به عنوان مثال ، تدوین وتبلیغ گسترده داستان های خیالی هریپاترودامن زدن به عطش کودکان ونوجوانان برای مطالعه آن داستان ها وپخش فیلم های سینمایی ساخته شده از آن قابل بررسی است . محتوی داستان های هریپاتر محتوایی کاملا معنوی است اما معنویتی منهای خدا ومنهای دین . در این کتابها به جای تعالیم هدایت بخش پیامبران ، تعالیم جادویی می نشیند . به تعبیر یکی از نویسندگان : ” اگر می خواهید بدانید که در داستان هریپاتر چه کسی می میرد ؟  پاسخ آن ساده است : خدا “

 

 

 

آزاده علی نژاد

از گروه سیر مطالعاتی رویش وپویشکتاب پردازان

با بهره گیری از کتاب عرفانهای حقیقی وکاذب

تالیف : احمد حسین شریفی

 


2 نفر این مطلب را می پسندند.


1 دیدگاه

  1. z.rostamiyan گفت:

    متاسفانه این مسئله مهم که امروز باید به عنوان یکی از اصلی ترین شاخصه های ما در عرصه ی آموزشی و تولید محصولات فرهنگی (چه برای قشر کودک و نوجوان و چه برای بزرگسالان) قرار بگیره خیلی کمتر از اونچه که سهمشه مورد توجه قرار گرفته و به نظر من تا حد زیادی هم مورد غفلت واقع شده.
    نمی دونم تا کی باید بشینیم و شاهد بی مسئولیتی سازمان ها و مسئولین مربوطه باشیم.
    مگه اینکه اندک موسسات متعهدو دلسوز همینطور که الان هم مشغولند با وجود مشکلات فراوانی که بر سر راه هست آستینی بالا بزنند برای مقابله با این هجمه های بی امان (البته در حد توانشون)
    تشکر از مقاله ی مفید شما. :-*

پاسخی بگذارید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط
برچسب ها