Google+

» مقالۀ۱۶۲: شيوه‌ها و مهارت‌هاي پرورش تفکر در قرآن کريم کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

مقالۀ۱۶۲: شيوه‌ها و مهارت‌هاي پرورش تفکر در قرآن کريم

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۸:۵۱ ؛ بازدید: ۳,۸۴۸ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

ضمن عرض تبريک عيد سعيد فطر و به اميد قبولي طاعات و عبادات و تقديري سرشار از تصميم و تدبير و تدبر و تفکر در زندگي براي شما خوانندگان محترم؛ در اين مطلب به برخي ديگر از زمينه هايي اشاره مي کنيم که قرآن براي تقويت و مديريت تفکر بيان کرده است.

آيات زيادي در قرآن وجود دارد که يا به صورت مستقيم و يا غير مستقيم انسان را به تدبر و تفکر دعوت مي کند. نظر کردن به حادثه ها و پديده هاي مختلف زندگي؛ زمينه ساز تفکر است. به طور کلي داده هاي عيني و حسي قابليت درک بيشتري را براي همه گروه ها ايجاد مي کند. به اندازه اي که فرزندان، دانش آموزان و دانشجويان، استادان و مديران ما در اين باره بيشتر تلاش کنند به همان اندازه جامعه ما يک قدم به تفکر نزديک تر خواهد شد.

شما مي توانيد همين امروز؛ اطراف خود را با چشماني بازتر و دقيق تر نگاه کنيد. حتما اين تمرين ساده را انجام دهيد. همين امروز، ان شاءا… تغييري کاملا متفاوت در نحوه فکر کردن خود حس خواهيد کرد. در قرآن هم انسان ها به اين نوع ديدن و نظر کردن همراه با دقت و تدبر سفارش شده اند. به عنوان مثال: در آيات 17 تا 20 سوره غاشيه مي خوانيم: “آيا آنان به شتر نمى‌نگرند که چگونه آفريده شده است؟! و به آسمان نگاه نمى‌کنند که چگونه برافراشته شده؟! و به کوه‌ها که چگونه در جاى خود نصب شده! و به زمين که چگونه گسترده و هموار شده است؟” در واقع در اين آيه به راحتي از دو تکنيک بسيار قوي و مؤثر در تفکر استفاده شده است: (طرح سؤال و مشاهده همراه با تأمل و تدبر) و به راحتي مي توان به عنوان يک الگو و مدل مؤثر از آن استفاده کرد و يا در آيات 3 و 4 سوره ملک مي خوانيم: فارجع البصر … ثم ارجع البصر… همان کسى که هفت آسمان را بر فراز يکديگر آفريد؛ در آفرينش خداوند رحمان هيچ تضادّ و عيبى نمى بينى! بار ديگر نگاه کن، آيا هيچ شکاف و خللى مشاهده مى کنى؟ بار ديگر (به عالم هستى) نگاه کن، سرانجام چشمانت (در جست و جوى خلل و نقصان ناکام مانده) به سوى تو باز مى‌گردد در حالى که خسته و ناتوان است.

به عنوان يک تمرين تحقيقاتي و تفکرآفرين موارد ديگري از آيات قرآن را پيدا کنيد که در آن؛ انسان ها به تفکر و تدبر دعوت شده اند. مورد ديگري که به فکرکردن کمک مي کند و زمينه هاي تفکر برتر را ايجاد مي کند ؛ خوب گوش دادن است. به عنوان نمونه به آيات زير توجه کنيد: همان کسانى که سخنان را مى شنوند و از نيکوترين آن ها پيروى مى‌کنند؛ آنان کسانى هستند که خدا هدايت‌شان کرده، و آن ها خردمندانند. (زمر، 18) بدترين جنبندگان نزد خدا، افراد کر و لالى هستند که انديشه نمى‌کنند . (انفال. 8) اگر ما مى‌شنيديم و تعقل مى‌کرديم ديگر از دوزخيان نمى‌بوديم. (ملک. 10). صداهاي آشکار و پنهان زيادي در اطراف ما وجود دارد که به دلايل مختلف نمي شنويم. لطفا چند دقيقه فکر کنيد. آيا صداي ناله هاي بعضي از انسان هاي دردمند را مي شنويم؟ آيا صداي حادثه هاي مختلف اطراف خودمان را مي شنويم؟ چه عواملي باعث شنيدن بهتر مي شود؟ خيلي ها را صدا مي زنند ؛ اما فقط عده کمي بيدار مي شوند. به راستي ما جزو کدام دسته هستيم؟ ان شاءا… هفته آينده بحث را ادامه مي دهيم.

جليل معمارياني

یکشنبه 1392/05/20 شماره انتشار 18473


6 نفر این مطلب را می پسندند.


2 دیدگاه

 1. le گفت:

  درقرآن 18 آیه وجوددارد که کلماتی باریشه فکر درآنهاذکرشده .

  موضوعاتی که در موردشان فکر کنیم :
  ذکر(قرآن)-قیام لله سپس تفکر-خلقت آسمان وزمین – زوج ومودت ورحمت بینشان – مرگ وخواب -تمثیل به سگ کسی که دردنیا مانده -خلد فی الارض -مسخر (تجت اختیار قرار گرفتن )شدن آنچه درآسمانهاوزمین برای انسان -کوه –جوی-میوه –شب وروز-کشت –زیتون –نخل –انگور-میوه ها-مضرات شراب وقمار-مراحل تولیدعسل -مجنون نبودن پیامبر-تشبیه دنیا به: باران ،روییدن گیاه حس توانایی استفاده ازهمه آنهاامانابودشدن گیاهان وچند مورد دیگر .

 2. مریم صفایی گفت:

  سلام وقت به خیر
  اولین درس تدوین شده درکتاب های علوم هفتم که یکسال ازتدوینش می گذره مراحل تولیدعلمه خیلی ارتباط جالبی می شه برقرارکردبین مطالب عنوان شده دراین مقاله وفصل اول کتاب .اینکه مهمترین مرحله درتولیدعلم
  پرسشه واولین مرحله مشاهده

  ÷

پاسخی بگذارید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط