Google+

» مقالهٔ ۱۵۸: تفکر قرآنی و تفکر در قرآن کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

مقالهٔ ۱۵۸: تفکر قرآنی و تفکر در قرآن

نگارش در تاریخ یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲، ساعت ۸:۵۷ ؛ بازدید: ۲,۸۴۲ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

به نام یگانه هستی بخش

Memariani Master

 

با توجه به اینکه توفیق تنفس در ماه مبارک رمضان و بهار قرآن نصیبمان شده است؛ توجه خوانندگان عزیز مطالب تفکر برتر را به نکاتی در باره تفکر در قرآن و تفکر قرآنی جلب می‌کنیم:

 

در قرآن امر و دعوت به نظر و تفکر در آیات آفرینش با تعبیرات مختلف برای برانگیختن فکر و تحکیم ایمان به معاد، آمده است. بعضی آیات به صورت امر صریح مانند آیات: «فلینظر الإنسان مم خلق. انظروا ما ذا فی السماوات و الأرض. فانظروا کیف بدأ الخلق» بعضی آیات با استفهام و یا استفهام توبیخی مانند: «أَفلم ینظروا، أولم یتفکروا، أ فلا تتفکرون؟!» بعضی آیات، به صورت بیان و نمایاندن آیات خلقت آمده است. در بیشتر سوره های کوتاه که در آغاز وحی و در مکه نازل شده چنین آیاتی آمده است، تا اذهان و نفوسی که به جاهلیت و شرک آلوده و پست شده بود، برانگیخته و پاک و روشن شود و از طریق نظر و تفکر در آیات زمین و آسمان از واژگونی پرستش بت‌ها و هواهای پست رها شوند و به جهان و جهاندار و حکمت و فرمان او بپیوندند. همین آیات بود که در زمان کوتاهی اذهان را باز و شکفته و روشن کرد سپس آن همه عالم و محقق و عارف در سرزمین‌های اسلامی پدید آورد و به فرمایش امام علی علیه السلام تفکر مایه حیات قلب شخص بصیر است.

از هر فرصتی برای تفکر و عبرت گرفتن باید استفاده کرد. فاعتبروا یا اولی الابصار. بسیاری از حوادثی که در زندگی ما رخ می‌دهد حامل پیام‌های زیادی برای ماست و به راحتی می‌تواند نقاط ضعف و قوّت ما را نشان دهد؛ فقط کافی است فکر کنیم و مدار ذهن خود را به سمتی بچرخانیم که این پیام‌ها را مثل یک گیرنده امواج الکترومغناطیسی دریافت کند.

به این منظور باید سؤال طرح کنیم. سؤالی که جریان فکری ایجاد کند و رابطه ما را با آن حادثه نشان دهد. به اندازه‌ای که جریانات و پدیده‌ها و حادثه‌ها را به عنوان کلاس درس ببینیم به همان اندازه بهره‌مند می‌شویم؛ مثلا سهم من از این پدیده چیست؟ چه رابطه‌ای بین من و ثقل‌های زمین و زلزله قیامت وجود دارد؟ «اذا زلزلت الارض زلزال‌ها» چرا قرآن در شب قدر نازل شده؟ چرا این شب بهتر از هزار ماه است؟ «انا انزلناه فی لیلة القدر»

و به طور کلی برای کشف تفکر قرآنی و همچنین تفکر در قرآن در این چهار مرحله باید سؤالاتی را طرح کرد: ۱- تفکر در سوره ۲- تفکر در زمینه‌های سوره‌ها و آیه‌ها (زمان آیه، شرایط نزول آیه، مخاطبان آیه و…) ۳- تفکر در رابطه آیه‌ها با یکدیگر؛ هیچ کدام از آیه‌ها با هم بی‌ارتباط نیست فقط باید سؤالات را طرح کرد. ۴- تفکر در ارتباط یک آیه با اجزای خودش. این سؤالات فکر را به جریان می‌اندازد و شناخت‌هایی به دست می‌دهد.

 

در ماه مبارک رمضان همراه تلاوت آیه‌ها ذهن خود را فعال و سؤالاتی طرح کنید. فقط به خاطر داشته باشید که قرآن کتاب هدایت است و سؤالات ما باید در این باره باشد. برای جذب و درک هدایت قرآن باید قلب و ذهن و فکر آماده باشد. امیدواریم در این ماه مبارک؛ این توفیق نصیب همه ما بشود. ان‌شاءالله هفته آینده درباره استفاده از مدل تفکر قرآنی مطالبی تقدیم خواهد شد.

 

سعادتمند باشید – جلیل معماریانی

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲، شماره انتشار ۱۸۴۵۲


6 نفر این مطلب را می پسندند.


پاسخی بگذارید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط