Google+

» معنای انتظار کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

معنای انتظار

نگارش در تاریخ جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۲، ساعت ۱۹:۴۵ ؛ بازدید: ۵۳۴ بار
دسته: ارسالی دوستان

وقتی به ما می گویند منتظر فرج باشید،فقط این نیست که منتظر فرج نهایی باشید،بلکه معنایش این است که هر بن بستی قابل گشوده شدن است.فرج یعنی این؛فرج یعنی گشایش.مسلمان با درس انتظار فرج می آموزد و تعلیم می گیرد که هیچ بن بستی در زندگی بشر وجود  ندارد که نشود ان را باز کرد و لازم باشد که انسان، نا امید دست روی دست بگذارد و بنشیند و بگوید که دیگر کاری نمی شود کرد؛ نه، وقتی در نهایت زندگی انسان، در مقابله با این همه حرکت ظالمانه و ستمگرانه، خورشید فرج ظهور خواهد کرد، پس در بن بست های جاری زندگی هم همین فرج متوقع و مورد انتظار است. این درس امید به همه ی انسان هاست. این درس انتظار واقعی به همه ی انسان هاست.

لذا انتظار فرج را افضل اعمال دانسته اند، معلوم می شود انتظار یک عمل است، بی عملی نیست. نباید اشتباه کرد، خیال کرد که انتظار یعنی دست روی دست بگذاریم و منتظر بمانیم تا یک کاری بشود.انتظار، یک عمل است، یک اماده سازی است، یک تقویت انگیزه در دل و درون است، یک نشاط و تحرک و پویایی است در همه ی زمینه ها. این در واقع تفسیر این ایات کریمه ی قرآنی است که: \\\”وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ\\\” یا \\\”إِنَّ الأَرْضَ لِلّهِ يُورِثُهَا مَن يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ\\\”. یعنی هیچ وقت ملت ها و امت ها نباید از گشایش مایوس شوند.

آن روزی که ملت ایران قیام کرد، امید پیدا کرد که قیام کرد. امروز که آن امید برآورده شده است، از آن قیام، آن نتیجه بزرگ را گرفته است و امروز هم به آینده امیدوار است و با امید و با نشاط حرکت می کند. این نور امید است که جوان ها را به انگیزه و حرکت و نشاط وادار می کند و از دل مردگی و افسردگی آنها جلوگیری می کند و روح پویایی را در جامعه زنده می کند. این، نتیجه ی انتظار فرج است.

بنابراین هم باید منتظر فرج نهایی بود، هم منتظر فرج در همه ی مراحل زندگی فردی و اجتماعی بود.اجازه ندهید یأس بر دل شما حاکم بشود، انتظار فرج داشته باشد و بدانید که این فرج، محقق خواهد شد؛ مشروط بر اینکه شما انتظارتان انتظار واقعی باشد، عمل باشد، تلاش باشد، انگیزه باشد، حرکت باشد.

امروز ما انتظار فرج داریم. یعنی ما منتظریم که دست قدرتمند عدالت گستری بیاید و این غلبه ی ظلم و جور را که همه ی بشریت را تقریبا مقهور خود کرده است، بشکند و این فضای ظلم و جور را دگرگون کند و نسیم عدل را بر زندگی انسان ها بوزاند، تا انسان ها احساس عدالت کنند. این نیاز همیشگی یک انسان زنده و یک انسان آگاه است. انسانی که سر در پیله ی خود نکرده باشد، به زندگی خود دل خوش نکرده باشد، انسانی که به زندگی عمومی بشر با نگاه کلان نگاه می کند، به طور طبیعی حالت انتظار دارد. این معنای انتظار است. انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نکردن وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب؛ که مسلم است این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا، حضرت حجة بن الحسن، مهدی صاحب زمان(عج) تحقق پیدا خواهد کرد.

باید خود را به عنوان یک سرباز، به عنوان انسانی که حاضر است برای آن چنان شرایطی مجاهدت کند، آماده کنیم. انتظار فرج معنایش این نیست که انسان بنشیند دست به هیچ کاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه ی همت خود نکند صرفا دل خوش کند به اینکه ما منتظر امام زمان هستیم. اینکه انتظار نیست.انتظار چیست؟ انتظار دست قاهر قدرتمند الهی ملکوتی است که باید باید بیاید و با کمک همین انسان ها سیطره ی ظلم را از بین ببرد و حق را غالب کند و عدل را در زندگی مردم حاکم کند و پرچم توحید را بلند کند؛ انسان ها را بنده ی واقعی خدا بکند.باید برای این کار آماده بود.تشکیل نظام جمهوری اسلامی یکی از مقدمات این کار عظیم تاریخی است. هر اقدامی در جهت استقرار عدالت، یک قدم به سمت آن هدف والاست. انتظار معنایش این است. انتظار، حرکت است؛ انتظار سکون نیست. انتظار، رها کردن و نشستن برای اینکه کار به خودی خود صورت بگیرد نیست. انتظار، حرکت است. انتظار، آمادگی است. این آمادگی را باید در وجود خودمان، در محیط پیرامون خودمان حفظ کنیم. و خدای متعال نعمت داده است به مردم عزیز ما به ملت ایران، که توانسته اند این قدم بزرگ را بردارند و فضای انتظار را آماده کنند این معنای انتظار فرج است.

منبع:

کتاب انسان 250 ساله

بیانات

مقام معظم رهبری درباره ی زندگی سیاسی- مبارزاتی ائمه معصومین علیهم السلام

ارسال کننده: عرب بیک

موضوع: رهبری


5 نفر این مطلب را می پسندند.


1 دیدگاه

  1. khorramniya گفت:

    به نام خدا
    عجب جمله ای! تا حالا این طوری بهش فکر نکرده بودم:هر بن بستی قابل گشوده شدن است.فرج یعنی این؛فرج یعنی گشایش
    چه قدر زیبا می شود وقتی از دریچه نگاه یک بزرگ به مسائل نگاه می کنیم.

پاسخی بگذارید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط
برچسب ها