Google+

» ولایت‌پذیری، شیعه را تهدیدناپذیر کرده است! کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

ولایت‌پذیری، شیعه را تهدیدناپذیر کرده است!

نگارش در تاریخ جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۲، ساعت ۱۹:۱۹ ؛ بازدید: ۴۹۰ بار
دسته: ارسالی دوستان

نوشتۀ زیر حاکی از یک جریان قدیمی است که البته تکرار دوباره‌اش هم خالی‌ازلطف نیست. ذکری است برای تقویت دیدگاه و البته هشداری برای ما که داعیۀ شیعه داریم؛ تقدیم به همۀ شیعیان.

فرانسیس فوکویاما:

ولایت‌پذیری، شیعه را تهدیدناپذیر کرده است!

 فرانسیس فوکویاما، نئومحافظه‌کار، پژوهشگر و تاریخ‌نگار ژاپنی تبعه آمریکاست. وی با شخصیتی نیمه‌سیاسی نیمه‌فلسفی، سابقۀ کار در ادارۀ امنیت آمریکا و نیز تحلیلگری نظامی ‌در شرکت رند، از شرکت‌های وابسته به پنتاگون را دارد. وی در سال 1989 با نگارش مقالۀ «پایان تاریخ و واپسین انسان (The end of history and The last man)» که در سال 1991 با تفصیل بیشتر و به همین نام، به‌صورت کتاب چاپ شد، به شهرت جهانی رسید. در این دو نوشته، فوکویاما به دفاع تاریخی از ارزش‌های سیاسی غربی برخاست و استدلال کرد که رویدادهای اواخر قرن بیستم نشان می‌دهد که اجماعی جهانی به‌نفع دموکراسی لیبرال به‌وجود آمده است.

فوکویاما در کنفرانسی که در اورشلیم برگزار شد، به ترسیم اندیشۀ سیاسی شیعه پرداخت. او در این کنفرانس که «بازشناسی هویت شیعه» نام داشت، گفت: «شیعه، پرنده‌ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست. پرنده‌ای است که دو بال دارد: یک بال سبز و یک بال سرخ». وی این مطالب را در اوج پیروزی‌های ما در سال 1365 گفت و ادامه داد: «بال سبز این پرنده همان مهدویت و عدالت‌خواهی اوست. چون شیعه در انتظار عدالت به‌سر می‌برد، امیدوار است و انسان امیدوار هم شکست‌ناپذیر است. نمی‌توانید کسی را تسخیر کنید که مدعی است فردی خواهد آمد که در اوج ظلم و جور، دنیا را پر از عدل داد خواهد کرد». براساس نظریۀ فوکویاما، بال سبز شیعه همان فلسفۀ انتظار یا عدالت‌خواهی است. او گفت: «بال سرخ شیعه، شهادت‌طلبی است که ریشه در کربلا دارد و شیعه را فناناپذیر کرده است». شیعه با این دو بال، افق پروازش خیلی بالاست و تیرهای زهرآگین سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و… به آن نمی‌رسد. آن نقطه که خیلی اهمیت دارد، بُعد سوم شیعه است.
وی افزود: «این پرنده، زرهی به نام «ولایت‌پذیری» بر تن دارد که او را شکست‌ناپذیر كرده است». در بین همۀ مذاهب اسلامی، شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت، فقهی است؛ یعنی فقیه می‌تواند ولایت داشته باشد. این نگاه، برتر از نظریۀ نخبگان افلاطون است. فوکویاما معتقد است: «ولایت‌پذیری شیعه که براساس صلاحیت هم شکل می‌گیرد، او را تهدیدناپذیر کرده است».
وی نظریه‌ای باعنوان «میکروپولتیک میل‌ها و میکروفیزیک قدرت» ارائه می‌دهد و می‌گوید: «برای پیروزی بر یک کشور باید میل مردم را تغییر دهیم. اگر میل مردم از شهادت‌طلبی، ایثار، جوانمردی و ده‌ها عاملی که به‌عنوان فرهنگ شکل گرفته است، به رفاه‌طلبی، غرب‌زدگی و… تغییر نیابد، مانند این است که آب در ‌هاون می‌کوبید. این میل‌ها هم تغییر نمی‌کنند مگراینکه ارکان یک قدرت از این تغییر حمایت کند». وی راه برخورد با این جریان را تضعیف ولایت فقیه می‌داند. او می‌گوید: «درصورت تضعیف ولایت فقیه، رفاه‌طلبی جای شهادت‌طلبی را می‌گیرد و پس از آن، اندیشۀ عدالتخواهی و انتظار نیز از جامعه رخت برمی‌بندد».

وی گفت: «اگر توانستید ولایت فقیه را بزنید، بلافاصله پرندۀ شیعه افت می‌کند و سقف پروازش کاهش می‌یابد و تیرهای شما به‌راحتی به او می‌خورد؛ آنوقت میکروپولتیک میل‌های شما اثر می‌کند، فناناپذیری و تهدیدناپذیری هم به طریق اولی از بین می‌رود. چنین جامعه‌ای از درون فرو می‌ریزد، بدون اینکه یک تیر شلیک کنید!
اگر ولایت فقیه را زدید، در گام بعدی، شهادت‌طلبی این‌ها را به رفاه‌طلبی تبدیل کنید. اگر این دو را زدید، خودبه‌خود اندیشۀ امام‌زمانی، از جامعۀ شیعه رخت برمی‌بندد و لاابالی‌گری و اباحه‌گری در جامعه گسترش می‌یابد». فوكویاما ادامه داد: «شما باید برای غرب هم امام زمان و کربلا و ولایت فقیه بتراشید». وی برای این کار، مکتب جدیدی به نام «اوانجلیس» عرضه کرد که قدمتش به 1989 برمی‌گردد؛ یعنی 6 ‌ماه بعد از نظریۀ جدید آقای فوکویاما. آنها معتقدند عیسی ناصری خواهد آمد. هرچه دربارۀ ویژگی‌های امام زمان(عج) هست، به عیسی ناصری نسبت دادند! گفتند: «زمانیکه دنیا پر از ظلم و جور شود، عیسی ناصری خواهد آمد تا آن را پر از عدل و داد کند»! بعد شبکه‌ای راه‌اندازی کردند به نام T.B.N که کارش تحلیل محتوای وقایعی است که در جامعه رخ می‌دهد. وقتی سونامی‌ در این منطقه رخ داد، پرفسور‌ هالدینگ زی، شاگرد فوکویاما، بیش از 20 ساعت تفسیر کرد که این یکی از علائم ظهور عیسی مسیح است. هر واقعه‌ای رخ بدهد، می‌گوید این یکی از آن نشانه‌هاست.

شیعه.jpg (400×400)

ارسال کننده: نامور

موضوع: رهبری


2 نفر این مطلب را می پسندند.


پاسخی بگذارید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط
برچسب ها