Google+

» 48 پروژه‌ای که سیمای معنوی مشهد را نابود می‌کنند + تصاویر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archive

48 پروژه‌ای که سیمای معنوی مشهد را نابود می‌کنند + تصاویر

نگارش در تاریخ سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۹:۴۱ ؛ بازدید: ۵,۶۴۲ بار
دسته: ارسالی دوستان

به گزارش مشهد نیوز و به نقل از گروه فرهنگی مشرق – 48 پروژه لیبرال معماری، که به همت شهرداران مشهد به سرعت در شرف نابودی میراث ماندگار در پایتخت معنوی ایران هستند؛ به طور مختصر معرفی و فهرست می‌گردند.

مقام معظم رهبری، در تاریخ ۱۳۸۹/۰۷/۲۷ در اجتماع بزرگ مردم قم‌، فرمودند:

“آنچه را كه من تأكید می‌كنم، معمارى و شهرسازى قم است. امروز كارهاى بزرگى در قم دارد انجام می‌گیرد، ساخت و سازهایى انجام می‌گیرد؛ حتماً در این معمارى‌ها باید ملاحظه كنند كه معمارىِ اسلامى باشد؛ نمادهاى انقلاب در این شهر، در معمارى‌ها مشاهده شود؛ چون اینجا شهر اسلام و شهر انقلاب است.”

اگرچه این سخن به طور خاص در مورد شهر مقدس قم، ایراد شده است؛ اما قابل تعمیم به سایر شهرهای کشور و بویژه شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران است و مطالبه ای است که امام جامعه از امت خویش نموده است. به راستی شهریاران مدرن‌اندیش امروز که آمال خود را در “دبی سازیِ” شهرهای “قبة الاسلام” می بینند، چه پاسخی به این ندا دارند؟

در زیر 48 پروژه لیبرال‌معماری، که بدون شک تلاش سترگی در راستای توسعه‌ی معماری لیبرالی و نابودی میراث ماندگار معماری و شهرسازی شیخ بهایی در مشهد است به طور بسیار مختصر و فهرست‌وار معرفی می‌شوند.

پروژه‌های معرفی‌شده، عمدتاً با رویکرد مدرن و یا پست‌مدرن، و توسط معماران داخلی و یا خارجی، و با عنایت به لیبرال معماری (معماری غرب) طراحی و ساخته شده‌اند و یا آنکه در حال اجرا هستند که تا مشهد 1400 سیما و منظر شهری این شهر را آنچنان دگرگون خواهند نمود که آن را از مشهدالرضا(ع) باز نخواهیم شناخت چرا که مشهد دوره جمهوری اسلامی، مشهدی غربزده بیش نیست.

این پروژه‌ها عموماً به بهانه ایجاد جاذبه‌های توریستی و توسعه صنعت گردشگری، خدمت به زائران و تأمین رفاه آنان، “جهانی‌سازی مشهد” و … و کاملاً بی‌اعتنا به معماری اصیل و باوقار ایران اسلامی ساخته شده‌اند. مسؤولان این پروژه‌ها به‌صراحت می‌گویند “باید کاری کنیم تا ایرانی‎ها برای گردشگری به خارج از کشور نروند” و به این بهانه چهره‌ی مشهد را به “دبی ایرانی” بدل می‌کنند و رؤیاهای بلندپروازانه‌ی خود را به مدد بیت‌المال بر کرسی تحقق، می‌نشانند.

نشاندن بلندای هوس مدرنیته بر تارک برج‌های مشهد، از این باب یک اشتباه استراتژیک محسوب می‌شود که؛

اولاً، معماری مدرن، مشهد را به غفلت‌کده بدل خواهد کرد. مشهد پایتخت معنوی ایران است و انسانی که در پیچ و خم روزگار، دچار غفلت‌زدگی مفرط و روزمرگی شده، خود را در آن بارگاه مقدس باز می‌یابد؛ معماری و شهرسازی شهر مشهد لزوماً باید به مدد این عنصر هویت زا بشتابد؛ حال آنکه ساخت و ساز شتابزده‌ی دو دهه اخیر در مشهد، آنجا را به نمایشگاهی از آثار معماری مدرن بدل نموده، که نه‌تنها به معنویت آن نمی‌افزاید، بلکه مشهد مقدس را به غفلت‌کده‌ای بدل می‌کند که به دست خویش و هزینه بیت‌المال ساخته‌ایم.

ثانیا؛ مبدأ برج‌سازی را می‌توان به مکتب شیکاگو نسبت داد که در اواخر قرن نوزدهم و با رویکرد جدید سازه‌ای، به بلندمرتبه‌سازی روی آورده شد و سپس به عمده نقاط غرب، تسری یافت.

اما مرگ بلند مرتبه سازی، و حتی به گفته ی چارلز جنکز (تاریخ نگار و منتقد معماری) مرگ معماری مدرن در روز 15 ژولای 1972 در ساعت 32/3 بعد از ظهر رخ داد. این تاریخ اشاره به منهدم کردن برج های مسکونی پروت ایگو در شهر سنت لوییس آمریکا دارد. چرا که محصول زندگی در این برج ها، ایجاد بافتی جدید اجتماعی متشکل از انسانهایی بود که در این برج ها زندگی کرده اند و آن برج ها، از آنها موجوداتی پرخاشگر و جامعه ستیز ساخته بود که هزینه های سنگینی را بر دست نظام آمریکا گذاشته بودند. دولت آمریکا تصمیم گرفت که با هزینه ای بسیار زیاد برج های مربوطه را تخریب و سپس برای همیشه پس از جنبش تخریب برج ها، رویکرد ساختمان های ویلایی و یک طبقه سازی را، برای ایجاد نظم، سلامت و آرامش اجتماعی اتخاذ کند. (ان شا الله به این موضوع، مفصلا در آینده خواهیم پرداخت.)

اما حالا که از برج سازی غرب تقلید می کنیم، چرا از تجربه تلخ برج نشینی در مغرب زمین، پند نیاموزیم و پس از مرگ معماری مدرن! آن را در مشهد الرضا، احیا کنیم؟!!

ثالثا، سه عنصر نابود کننده بافت اجتماعی یک شهرند، 1. برج، 2. اتوبان، 3. شاپینگ سنتر یا همان مراکز تجاری، که هرسه اینها در مشهد به سرعت در حال احداثند.

رابعا، مگر نه آنکه معماری ایرانی همان گنجینه‌ای غنی است که مردمان مغرب زمین را به تماشاگه خود کشانده، چنانچه که اسطوره های معماری مدرن با دیدن آنها انگشت حیرت به دهان می گیرند. (اشاره به ماجرای “لویی کان” مهمترین معمار آمریکایی که با دیدن مسجد شیخ لطف الله اشک در چشمانش نقش بست و گفت: من چنین شاهکاری را حتی در رویاهایم نمی دیدم )، پس چرا گنج پدری را رها کنیم و معماری را از غرب گدایی کنیم؟ و قس علی هذا…

البته در میان این پروژه ها، یک یا دو بنا که مدعی ایده پردازی معماری ایرانی هستند، فرم آنها برگرفته از معماری هخانشی است؛ تا آنجا که معماران و طراحان و کارفرمایان آن، بنای خود را با وصف “شاهانه” ستوده اند. باقی بناها بلا استثنا، مدرن و یا پست مدرن و یا کپی برداری از بناهای غربی است.

این پروژه ها با شتابی آنچنان به پیش می روند که ستایش غربیان را نیز در پی داشته است. به عنوان نمونه، در “اجلاس جهانی شهرها” كه در شهر ناپل ایتالیا برگزار شد، از خدمات شهرداری مشهد در حوزه آموزش برنامه‌ریزی شهری در میان 176 شهر بزرگ جهان تقدیر شده است.
یا آنکه شهردار شهر مقدس مشهد، پس از مدتها تلاش و  تاخت و تاز بر سبیل لیبرال معماری، به عضویت هیئت مدیره انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس) درآمد و به سند زیر، شهرداران کلانشهرهای كشور از عضویت وی در هیئت مدیره انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس)تقدیر نموده اند.


پروژه های زیر بخشی از این تلاش را به تصویر می کشند.

به دلیل جلوگیری از اطناب کلام، بناها از حیث معماری تحلیل نشده‌اند و این امر به مخاطب گرامی واگذار شده است.

‘شهر رؤیایی پدیده’،  با طراحی شركت  انگلیسی ‘اتكینز’

 این پروژه به مساحت 56 هكتار با زیربنای یك میلیون و 200 هزار متر مربع و با پیشرفت فیزیكی 40 درصد در حال انجام است و در مدت دو سال و نیم به بهره برداری خواهد رسید.
مجموعه ای با عنوان ‘شهر رویایی پدیده’،  که مدعی بزرگ ترین مركز توریستی كشور است در مجاورت كلانشهر مشهد و با اعتباری قریب به 20 هزار میلیارد ریال و در زمینی به وسعت 50 هكتار، با کاربری های ‘مجتمع بزرگ فرهنگی، باغ گل و نمایشگاه دائمی گل و گیاه، هتل پنج ستاره، مجتمع مسكونی، شهربازی سر پوشیده، پارك آبی، مركز بزرگ خرید و مجتمع اداری”  است.
این مجموعه، در خرداد ماه سال 1390 با حضوراستاندار خراسان رضوی،نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی و رییس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشورآغاز شد و بناست همزمان با میلاد حضرت رضا (ع) در مهرماه سال 92 به بهره برداری برسد.
بنا بر ادعای طراحان آن، حجم هندسی بزرگ ترین مركز توریستی كشور واقع در منطقه شاندیز از دور نماد عدد هشت فارسی است. و عملیات احداث آن در مدت زمان 888 روز پیش بینی شده است.
بنا بر اذعان مدیران این پروژه، طراح و مشاور پروژه شهر رویایی پدیده یك شركت  انگلیس ‘اتكینز’  است كه هم اكنون بالغ بر 60 دفتر در سطح جهان دارد.
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری در دیدار با جمعی از سرمایه‌گذاران و مدیران پروژه ‘مركز تعطیلات، سرگرمی و خرید شاندیز گفته است؛ پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و تامین زیرساخت‌های آن به طور همه ‌جانبه مورد حمایت دولت و سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری قرار خواهد گرفت.
وی همچنین گفته است: امیدوارم روزی برسد كه در این مركز همایش‌ های بزرگ بین‌المللی برگزار شده و سفرا و وزرای كشورهای خارجی در آن حضور یابند و از نزدیك شاهد قابلیت ‌های گردشگری ایران و مشهد مقدس باشند.
درباره این پروژه و  شركت انگلیسی “اتكینز” بزودی در گزارشی مفصل و مستند بیشتر خواهیم گفت.

پروژه شهر تمدن ها

پروژه شهر تمدن ها، که بعد از گذشت دو سال از کلنگ زنی ، عملیات ساخت پروژه شهر تمدن ها  آغاز شده است.

پروژه بین‌المللی شهر تمدن‌ها با 120المان بین‌المللی در مقیاس‌های یک پنجم تا یک پانزدهم و به مدت سه سال در منطقه داغستان طرقبه اجرا می‌شود. این پروژه قرار است با سرمایه‌گذاری یک شرکت سرمایه‌گذاری چینی به نام هانلنگ ” Hanlong و مشارکت طرف ایرانی با توجه به شرایط خاص و جذابیت‌های بالای گردشگری شهر مشهد ایجاد شود.شهر تمدن‌ها در زمینی به مساحت 120هکتار و در دو فاز با مجموع 3000میلیارد ریال اعتبار ساخته می‌شود که 40 درصد از سرمایه مورد نیاز این پروژه توسط شرکت ایرانی و 60درصد بقیه توسط طرف چینی تامین خواهد شد.

در شهر تمدن‌ها، برج ایفل در مقیاس یک دوم با کارکرد فرهنگی و دیدگاهی،  موزه لوور به عنوان گالری، اهرام ثلاثه مصر با کارکرد موزه، خیابان شانزه‌لیزه پاریس به عنوان محل فروشگاه‌های کوچک، بخشی از کاخ ورسای و کاخ گلستان به عنوان تالار عروسی بازسازی و ساخته می‌شود.


در این طرح، برج پیزا با همان ساختار کج هم در مقیاس یک دوم ساخته می‌شود که شش طبقه پایینی آن به عنوان رستوان و دو طبقه هم به عنوان چشم انداز کاربرد خواهد داشت. مسجد ابن تولون و چند مجموعه دیگر هم با مقیاس واقعی با کاربرد فرهنگی و نمازخانه و مانند آن در این شهر احداث می‌شود

اتوپیا، بزرگترین نمایشگاه خودرو در خاورمیانه


این پروژه با سرمایه گذاری 2.400.000.000 ریال در  زمینی به مساحت 250.000 متر مربع ساخته می شود .شهردار شاندیز، طراحی این نمایشگاه را منحصر به فرد دانسته است.

مجموعه تجاری – تفریحی پاسارگاد
مجموعه تجاری – تفریحی پاسارگاد شاندیز در زمینی به مساحت 26000 مترمربع در مجاورت محور گردشگری شاندیز و کوهستان های منطقه غربی مشهد واقع شده است. زیربنای این مجموعه حدودا 110000 مترمربع و شامل عملکردهای اصلی تجاری ، تفریحی و پارکینگ می باشد.


این مجموعه با پیش بینی سه بخش اصلی مشتمل بر فضاهای باز شهری در بیرون ( پلازای شهر) ، مجموعه ورودی و فضای باز داخلی (آتریوم – حیاط سرپوشیده و یا غیر سرپوشیده) را در ساختار اصلی مجموعه اجتناب ناپذیر می سازد.

 

ساختار اصلی درون مجموعه ، با توجه به مشخصه های اصلی مجموعه های تجاری ، رفاهی و تفریحی مشابه در سطح جهان که عمدتا متکی بر فضای باز مرکزی (آتریوم) و فضاهای بازخطی به صورت یک یا چند حلقه منتهی به آتریوم ها می باشد، شکل گرفته است.

بنا به ادعای طراحان این مجموعه ، این بنا با دو رویکرد برونگرا و درونگرا حاصل شده است که به زودی با انتخاب یکی از این دو طرح، عملیات احداث توسط شرکت توسعه انبوه سازی پاسارگاد آغاز می شود.


شهربازی سرپوشیده کوهستان پارک شادی


این شهربازی که در برآورد اولیه، پنج سال زمان و 10 هزار میلیارد ریال سرمایه‏ گذاری را دربر خواهند داشتY با سرمایه ‏ای بیش از 120 میلیارد تومان در زمینی به وسعت 4 هکتار (40000متر مربع ) در یکی از بهترین نقاط شهر مشهد،  در کنار کوهستان پارک شادی در حال احداث است.
مسؤولان پروژه افتخار می کنند که، این شهربازی قابل مقایسه با بزرگ‏ترین شهربازی‏های دنیا مانند کانادا، ژاپن، آمریکا، فرانسه و دبی است.

مجتمع تجاری اداری سپهر کوهسنگی


مجتمع تجاری اداری سپهر کوهسنگی، که محل اجرا خیابان کوهسنگی- نبش کوهسنگی 12، در مساحت زیربنای كل 15,162 مترمربع، با كاربری مسکونی،تجاری، اداری و میزان پیشرفت فیزیکی 40 درصد می باشد.

پروژه عظیم تجاری اکسون AXON


پروژه عظیم تجاری اکسون، در میدان 17 شهریور 35 متری دانش شرقی و به مساحت 5150 مترمربع و زیربنایی به مساحت 80000 مترمربع در 16 طبقه در دست احداث می باشد که کاربری آن، تلفیقی از واحدهای تجاری ، انبار تجاری و پارکینگ بوده، فاصله بسیار کوتاه تا حرم مطهر امام رضا(ع) 1200 متر  دارد و از نمای آلومینیوم کامپوزیت ، سنگ و نیز شیشه در آن استفاده شده است.


ورزشگاه ثامن‌الائمه


ورزشگاه ثامن الائمه مشهد که 70هزار نفری خواهد بود؛ به علت نداشتن تیم در لیگ برتر به تعویق افتاده است و از قرار معلوم، این ورزشگاه حداقل تا پایان دولت دهم تکمیل نخواهد شد.

هایپرماركت بزرگ پرسون در مجتمع تجاری و تفریحی وصال


هایپر مارکت پرسون، واقع در مجتمع تجاری تفریحی وصال با مساحتی قریب به ۶۰۰۰ مترمربع آغاز به کار نموده است.

مجموعه شهری هشت آباد


مجموعه هشت آباد دارای مساحتی به وسعت تقریبی 5 هکتار است.
این محدوده مشتمل برهمجواری کاربی تجاری-اداری در حاشیه خیابان توحید (جنوب) با زیربنای حدود 15500 متر مربع ، کاربری بازار روز (هایپر مارکت) در حاشیه خیابان جهان بخش (شمال) با زیربنایی حدود 16500متر مربع ، پارکینگ عمومی (250 دستگاه) و پایانه اتوبوس در حاشیه میدان شهدا (شرق) با زیربنای حدود 10600متر مربع ، پارک شهت آباد به وسعت 16500متر مربع و هتل پنج ستاره نرگس یک در 37طبقه با زیربنای 108000 متر مربع و170متر ارتفاع در نظر گرفته شده است.

 

هتل مدرن و پنج ستاره درویش


پروژه ساخت هتل مجلل درویشی در سال 1386 و در مجاورت بارگاه ملکوتی امام علی ابن موسی الرضا (ع) و با بیست و پنج طبقه ، مرتفع ترین مرکز اقامتی و تنها هتل آتریوم شرق کشور می باشد . هتل پنج ستاره ممتاز درویشی در حاشیه خیابان امام رضا (ع) که اصلی ترین خیابان منتهی به حرم مطهر است و با فاصله حدود یک کیلومتر از آن قرار دارد.
این هتل دارای، اتاق دوبلکس چین براساس معماری کهن شاهانه چین ، اتاق دوبلکس هند  با طراحی شاهانه برگرفته از معماری اصیل هندوستان، اتاق روم باستان  با طراحی سوئیت بر گرفته از معماری روم باستان،  اتاق دوبلکس ایران باستان ، برگرفته از زندگی شاهانه به سبک پادشاهان هخامنشی ، اتاق دوبلکس عرب، براساس معماری شاهانه عربی و  اتاق دوبلکس مصر با معماری برگرفته از مصر باستان ، می باشد.

پروژه مجتمع تجاری-تفریحی آفتاب طرقبه


پروژه مجتمع تجاری-تفریحی آفتاب طرقبه، دارای ۱۰۰۰۰ متر مربع عرصه و ۲۷۰۰۰ متر مربع اعیان و دارای مجوز هتل آپارتمان از اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی است.

توسعه سرزمین موج های آبی


سرزمین موج های آبی در زمینی به وسعت حدودا 8000 متر و زیربنای حدودا 23000 متر مربع بزرگترین پارک آبی در ایران و یکی از بزرگترین پارک آبی های آسیا می باشد.
زمان پیش بینی شده برای ساخت یک سال و هزینه حدود 125 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. تا پایان امسال به بهره برداری میرسد.

دهکده شادی و سلامت طرقبه


دهکده شادی و سلامت طرقبه با وسعت حدود 12 هکتار در مسیر گردشگری طرقبه – نقندر، و  با ایجاد هتل، مراکز خدماتی و گردشگری و تاسیسات درمانی و با مشارکت موسسه توسعه گردشگری سازمان همیاری شهرداری‌های استان، شهرداری طرقبه و بخش خصوصی به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

موزه‌ی خراسان

موزه‌ی بزرگ خراسان رضوی به وسعت تقریبی 4 هزار و 900متر مربع، (که تحت نظارت اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور می باشد)  تا تیرماه 1392 افتتاح می‌شود.  به‌دلیل ملی بودن چنین پروژه‌هایی، اعتبار آن‌ها نیز باید از محل اعتبارات ملی تامین شود.


نزدیك به 7 سال از آغاز احداث موزه بزرگ خراسان می‌گذرد؛ پروژه بزرگی كه عملیات احداث آن از سال 84 آغاز شده و قرار بود در سال 88 به پایان برسد، اما تاكنون چند شركت كار اجرای آن را بر عهده گرفته‌اند و در نیمه‌راه آن را رها كرده‌اند.

ساختمان تالار شهر در میدان شهدای مشهد


تالار شهر با زیربنای حدود 18.000 مترمربع که در تیر 92 بهره برداری می شود و شاخص ترین و بلند ترین ساختمان داخل میدان بوده که بنابر ادعای طراحان آن، نماد اصلی ارتباطات اجتماعی و مردمی است.

مجتمع تجاری سرزمین زیبای پارسه


این مجموعه که واقع در طرقبه بلوار امام خمینی ، جنب آتش نشانی است،  با 25000  متر مربع عرصه و 65000 متر مربع اعیان. 400 واحد تجاری و سالن های ورزشی ، بولینگ و بیلیارد و سینما و نمایشگاه دائمی , … می باشد.

 

 پروژه مشارکتی یاقوت مصلی
 


سرزمین موج های خروشان ؛ بزرگترین پارک آبی ایران


سرزمین موج های خروشان به وسعت 60 هزار مترمربع در کیلومتر 2 جاده شاندیز توسط بخش خصوصی با هزینه ای بالغ بر 130 میلیارد تومان در حال ساخت هست.

مجتمع تجاری اقامتی پارسیان


پروژه تجاری – اقامتی پارسیان در خیابان امام خمینی(ره)، خیابان پاسداران واقع شده و در زمینی به مساحت  12011 مترمربع و زیربنای 101200  مترمربع در پانزده طبقه احداث خواهد شد.  نمای خارجی پروژه تلفیقی از سنگ گرانیت با ورقهای كامپوزیت و شیشه خواهد بود.

پروژه بزرگ تجارتی اقامتی درمانی حضرت آیت الله بروجردیاین پروژه در خیابان نواب صفوی با فاصله 100 متری حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در زمینی به مساحت حدود 8000 متر مربع و در 10 طبقه احداث می گردد.

مجتمع تجاری و توریستی ویلاژتوریست

 


مجتمع تجاری و توریستی ویلاژتوریست با پیشرفت 95 درصدی در ساخت، در قلب مهمترین موقعیت اقتصادی و گردشگری شهر مقدس مشهد و در انتهای بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده ییلاقی طرقبه قرار گرفته است.

برج چند منظوره دانشگاه


برج چند منظوره دانشگاه در 33 طبقه، در خیابان دانشگاه، و در جنب برج آلتون، در حال ساخت است .

طراحان آن مدعی هستند که،  این پروژه شامل توجه به عناصر به كار رفته در معماری سنتی ایرانی، ایجاد تراس های سبز در طبقات و تفكیك مناسب عملكردها با توجه به محدودیتهای زمین می باشد.

برج‌های تجاری ـ اداری مرمر و سلمان


برج‌های تجاری، اداری مرمر و سلمان با پیشرفت هشتاد درصدی هم اکنون در حال اجرای نما هستند.

 

مجتمع اقامتی گردشگری و رستوران‌های كشتی رؤیای شاندیز


مجتمع اقامتی گردشگری و رستوران‌های كشتی رؤیای شاندیز در زمینی  به مساحت 10.37۸ متر مربع و با سرمایه‌ای بالغ 400میلیارد ریال درحال احداث است. معماری نمای بیرونی و داخلی این پروژه الهام‌گرفته از كشتی كروز است.  زیربنای كل مجموعه  24.900 متر مربع در 10 طبقه پیش‌بینی شده است.

سه پروژه میلاد، شمس و توس


پروژه‌های میلاد، شمس و توس که در تا پایان سال جاری افتتاح خواهند شد؛ در زمینی به مساحت 8940 مترمربع با كاربری های اداری-تجاری در حال احداث است كه ساختمان پروژه میلاد در مجاورت مدرسه علمیه فاضل قاینی و در ابتدای خیابان توحید با زیربنایی حدود 2600 متر مربع در پنج طبقه احداث می‌شود.
ساختمان های میلاد، امین و شمس از طریق پل های هوایی و تونل زیرگذر پیاده، خیابان صاحب‌الزمان و عرصه میدان شهدا را به هم متصل می‌کند.

منطقه نمونه گردشگری سپاد
پارک موضوعی عصر جدید که بنا بر اذعان مسولین پروژه، در چهل هکتار مانند پارک‌های موضوعی ژاپن و کره جنوبی ساخته شده است.
منطقه نمونه گردشگری سپاد، با طراحی مهندسین مشاور داخلی وخارجی که در اردیبهشت ماه 1386 به تصویب هیئت دولت رسید و طرح جامع و کلیات طرح تفضیلی این منطقه تهیه و به تصویب شورای گردشگری استان و کمیسیون ماده پنج شورای‌عالی و معماری شهرسازی مشهد رسیده است؛ در حال حاضر مهم‌ترین و بزرگترین پروژه عمرانی و ساختمانی شركت سپاد طرح منطقه نمونه گردشگری سپاد با مساحت تقریبی 160 هكتار و با زیربنای حدود 000 600 1 مترمربع است.


مجتمع تجاری الماس شرق یکی از پروژه‌های ساخته شده در منطقه نمونه گردشگری سپاد میباشد و تعدادی پروژه از جمله مجتمع تجاری وصال، برج‌های اداری تجاری ملل و مجتمع تفریحی و موضوعی سپاد نیز در این منطقه در دست ساخت است.

پروژه تجاری و اداری برج آبشار


پروژه تجاری و اداری برج آبشار، دارای 14 طبقه، در متراژ حدود ده هزار مترمربع زیربنا شامل هایپرمارکت، واحدهای اداری و مدیریتی، کافی شاپ و فست‌فود، در حال اجراست.

پارکینگ طبقاتی آسمان


مدیران پروژه پارکینگ طبقاتی آسمان واقع خیابان هفده شهریور شهر مشهد که در عید فطر امسال افتتاح شد معتقدند پارکینگ آسمان با گنجایش بیش از 1500 خودرو بزرگترین پارکینگ طبقاتی ایران است.

برج مسکونی رز آرمیتاژ


برج مسکونی رز آرمیتاژ در زمینی به مساحت 1615 متر مربع واقع در بلوار صارمی مشهد (بین میدان هنرستان و گلشن 5) در حال احداث می‌باشد. این برج مشتمل بر 29 واحد در بیش از 14 طبقات است.


هتل پنج‌ستاره “هشت‌باغ ” مشهد


پروژه هتل پنج ستاره هشت باغ مشهد در ابتدای یک از سه بلوار اصلی منتهی به حرم قرار گرفته است.
در حالی که این بنا کاملا مدرن بوده و شباهت خاصی به کارهای معمار صهیونیست، موشه صفدی دارد، طراحان آن مدعی هستند که، در ساختار بنا از نقوش تزیینی خط معقلی به کار رفته در صحن حرم الهام گرفته شده است که مقیاس آن به طور اغراق آمیزی بزرگ شده و به صورت تعبیری انتزاعی به کار برده شد تا از حضور نمادین پروژه در احترام به حرم مطهر اجتناب شود. ضریح و تعبیرهای آن که توسط هنرمندان ایرانی معاصر انجام شده، الهام بخش نمای پروژه شد تا احساس حضور در یک مکان مذهبی مورد تاکید قرار گرفته شود.

 

سیرک دائمی مشهد


سیرک دائمی مشهد، «سیرک ملل»، در منطقه‌ی نمونه‌ی بین‎المللی گردشگری “سپاد”، در زمینی به وسعت ‌٢٠هزار مترمربع، ظرفیت ‌١٢٠٠ نفر و با اعتباری حدود ‌٥ / ‌١ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی ساخته شده است.
این مجموعه، بزرگ‌ترین استادیوم تفریحی ایران نامیده می‌شود.

منطقه گردشگری و اقامتی اخلمد


فاز نخست منطقه گردشگری اخلمد اخلمد با واقع شدن در مسیر جاده مشهد ـ قوچان و داشتن فاصله‌ای 65 کیلومتری با مشهد،  در زمینی به مساحت 45  هکتار با خرید اراضی و برآورد ریالی این پروژه ملی رقمی افزون بر 940 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

سینمای شهید سید ابراهیم اصغر زاده


سینمای شهید سید ابراهیم اصغر زاده، مجهزترین سینمای کشور، در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) مشهد واقع در پارک ملت با زیربنای 850 متر مربع و ظرفیت 445 صندلی و  هشت میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه؛ با حضور سید محمد حسینی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد افتتاح شده است.


افتتاح پروژه ی بزرگ 17 شهریور


این پروژه ی بزرگ و 18 طبقه، که متعلق به شهرداری مشهد بوده ، بزرگترین پارکینگ طبقاتی کشور محسوب می گردد و شامل 2100 فضای پارکینگ، مرکز تجاری، شهربازی بزرگ و… بوده و با مشارکت بخش خصوصی و در میدان 17 شهریور ساخته شده و به بهره بزداری رسیده است.

مجتمع تجاری ، توریستی و اقامتی مهر ایرانیان

 


مجتمع تجاری ، توریستی و اقامتی مهر ایرانیان، با تعداد طبقات25  طبقه در حال ساخت است.

مركز بین‌المللی مالی و اقتصادی مشهد


این مرکز در هشت بلوک به صورت زیر در حال ساخت هست:
بلوك A:پاركینگ در زیر فضای سبز لچكی اطراف میدان
بلوك B: ساختمان تجاری
بلوك C: ساختمان اداری جدید و سالن‌های همایش
بلوك D: پاركینگ اختصاصی مجموعه (زیر سطح زمین) + سالن‌های همایش (فرهنگی)
بلوك E:اداری،  اقامتی، رستوران و مركز داده‌ها
بلوك F: تجاری – پاركینگ
بلوكG: مجموعة ورزشی

 

برج باران 2

 

مجموعه مسكونی نیایش


زمین طرح مجموعه مسكونی نیایش درضلع شمال شرقی محدوده اراضی كوهسنگی قرارگرفته و مساحت تقریبی این اراضی 22181 مترمربع و زیربنای كل پروژه 56580مترمربع می‌باشد .

پروژه تجاری گردشگری ویلاژتوریست


پروژه تجاری گردشگری ویلاژتوریست در یکی از مهمترین موقعیت اقتصادی و گردشگری شهر مقدس مشهد و در انتهای بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده ییلاقی طرقبه قرار گرفته و مجموعاً در 8 طبقه با زیر بنای 40000 مترمربع  در مشهد درحال احداث و آماده بهره برداری می باشد .


برج ۴۰ طبقه تجاری – اداری و مسکونی قصر آسمان مشهد


مجتمع تجاری – اداری – مسکونی قصر آسمان در مشهد مقدس، بلوار جانباز شهر مشهد واقع شده است که فاز اول این پروژه، برج تجاری اداری و مسکونی در ۴۰ طبقه و ۱۸۵ متر ارتفاع سازه برج است و  فاز دوم آن 2 برج مسکونی ۳۵ طبقه  و ۱ برج اداری ۲۵ طبقه می باشد.


مجتمع اداری ، تجاری و اقامتی آرمان


این پروژه در شهر مقدس مشهد محور و حاشیه اصلی خیابان نواب صفوی جنب بازار عدالت و در تعداد طبقات16 طبقه و زمینی به مساحت 11590 متر مربع و زیر بنای بالغ بر 78049 متر مربع در حال ساخت است.


برج بین‌الملل تجاری ـ مسکونی امام رضا(ع)


این پروژه یکی از بلندترین ساختمان های شهر مقدس مشهد (20 طبقه)  در زمینی به مساحت 2600 متر مربع و با طراحی پست مدرن در نزدیکی بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) که دارای چشم‌انداز و دسترسی با حداقل فاصله از حرم مطهر می‌باشد.

طرح مونوریل در خیابان‌های منتهی به حرم رضوی


اجرای طرح مونوریل در خیابان‌های منتهی به حرم رضوی ، که سیمای شهری مشهد را دگرگون خواهد کرد؛ با حمایت كمیسیون حمل و نقل شورای شهر مشهد در نهاد مطالعاتی آن در حال بررسی است كه تا پایان سال و با اتمام طرح مطالعاتی زمینه اجرایی شدن این طرح فراهم می‌شود.

مجتمع تجاری اقامتی امید 1

 


مجتمع تجاری اقامتی امید1 در زمینی به مساحت 4570 متر مربع و زیربنای 43712 متر مربع و تعداد طبقات ۱۳ طبقه در نبش خیابان شیرازی و شارستان رضوی واقع گشته است.

برج قصر طلایی مشهد


هتل بین المللی و ۵ ستاره قصر طلایی با بیش از صد میلیارد تومان هزینه در شهر مشهد افتتاح شده به گونه ای که معماری کاخ سفید و کنگره ی امریکا در این طرح بزرگ پیاده شده است

 

منبع

ارسال کننده: اویــســے

موضوع: مهندسی‌تشکیلات


3 نفر این مطلب را می پسندند.


17 دیدگاه

 1. مصطفا گفت:

  آقای اویسی اگر ممکن است مهندسی تشکیلات این مطلب را کمی برایمان باز کنید!

  1. اویسی گفت:

   آنقدر موضوعات موجود برای ارسال مطلب، محدود بود که مربوط‌ترین همین مهندسی تشکیلات بود.
   اساساً دین برای برنامه دادن به زندگی دنیوی و اخروی آمده است.
   و این مطلب تاحدی زیرمجموعه «مهندسی تشکیلات دینی» محسوب می‌شود؛ که به دلیل عدم وجود موضوع مناسب‌تر در سایت هنگام ارسال انتخاب شد.
   آقا مصطفا؛ اگر باز هم ابهام یا ایهامی است؛ سوال کنید تا …!

 2. اویسی گفت:

  این مطلب، برای اولین بار توسط سایت خبری مشرق، دیروز(30آبان91) منتشر شد.
  برای این که یک‌طرفه به قاضی نرفته باشیم؛ بد نیست به لینک زیر نیز سر بزنید
  http://www.mashhadnews.org/Pages/News-1377.aspx

  نکته: هیچ‌کدام تایید یا تکذیب نشده است. انتخاب با خودتان!

 3. غیور گفت:

  به نام خدا
  واقعا جای تاسفه! :-SS
  به دست خودمون داریم مشهد رو از شهری مقدس و مذهبی تبدیل میکنیم به شهری تجاری و توریستی. جالبتر از همه سرعت این تبدیله. انگار چه عجله ای هم هست. یعنی واقعا مشهد داره میشه دبی!!! واویلا!! :((
  از همه تاسف بارتر اون پروژه شهر تمدنهاست که داره مشهد رو تبدیل به پاریس و قاهره و… میکنه. اصلا ما چرا باید خودمونو شبیه به غربی ها کنیم. بعد هم اسمشو بذاریم تمدن!!!
  خیلی وقت پیش بود که استاد در یکی از صحبتهاشون گفتن به جایی رسیدیم که تو فرودگاه کسی رو میبینیم اگه ازش سوال کنیم چرا اومده و کجا میخواد بره؟ اول میگه میخوام برم پدیده، موجهای آبی وووو (آخرش اگه وقتی شد) بعدش برم حرم. واقعا که جای تاسفه. پس معماری اصیل اسلامی کجاست؟!

 4. asemanak گفت:

  سلام ممنون این مساله واقعا جای زیادی برای بحث و باز کردن داره واقعا دیدن بعضی از این بتا ها حس بدی به من داد . دیگه اینکه فقط انتقاد کافی نیست باید جایگزین هم پیشنهاد بشه هم در زمینه ساخت وساز و هم در زمینه حمل و نقل متشکرم

 5. asemanak گفت:

  سلام برعکس معماری غربی که در کنار حس عظمت کاذبش واقعا یک حس سنگینی و کرختی به ادم میده معماری اسلامی و ایرانی واقعا یک ارامش خاصی رو به ادم منتقل میکنه وقتی کسی در کوچه های قدیمی بافت سنتی یزد (یا هر بافت وساختمون با معماری از این دست) قدم میزنه واقعا یک حس ارامشی بهش منتقل میشه

 6. dastkhat گفت:

  به نظرم این که اگه یه سری چیزهای دیگه مثل تفکر مردم عوض بشه این چیزا تاثیرشون حتی مثبته.
  بهتر بگم این کروح معنوی با این چیزای کشکی عوض نمی شه مشکل جای دیگه است.

  1. غیور گفت:

   به نام خدا
   مساله فقط تغییر تفکر مردم نیست. اینطور که من از حرف شما برداشت کردم یعنی بذاریم شهرمون از لحاظ ظاهری به هر شکلی دربیاد و بگیم ما از درون تفکر و روح معنوی قوی داریم!!
   آیا نباید دیانت ما در زندگی ما هم باشه؟ در محیط زندگیمون دیده بشه؟! نباید هوشیار باشیم؟! نباید از معماری اصیل ایرانی اسلامی دفاع کنیم؟!
   به فرض «روح معنوییِ» ما با این «چیزای کشکی» عوض نشه، اگه یکی بیاد بپرسه شما که «روح معنوی» قوی دارین چرا گذاشتین این «چیزای کشکی» تو شهرتون درست بشه چی جواب بدیم؟!

   1. dastkhat گفت:

    من نمی گم هرکاری بشه ولی این بناها مشکلی رو بوجود نمیارن اگر ما تاثیر نپذیریم بلکه مفید هم می تونن باشن.

 7. قاصد روزهای بارانی گفت:

  این روزها وقتی پای سفرنامه حاجیانی که از بیت الله الحرام بر میگردند می نشینی مابین حرفهایشان صحبت از بزرگترین ساعت جهان می کنند که تمرکز خیلی از زائران را هنگام طواف کعبه به سمت خود معطوف می کند.
  وهابیت و ماسون های ملعون در تکاپویند تا با ساخت 6 برج بزرگ اطراف خانه خدا به هدف شوم خود که همان به فراموشی سپردن خدا و نشانه هایش است برسند.
  این واقعیت مانند روز روشن است
  حال اینجا در جمهوری اسلامی ایران با اکثریت مردم مسلمان و شیعه نشین که باید در معماری اسلامی حرف اول را بزنیم در ظاهر در حال کمک برای رسیدن به آرمان های وهابیت و ماسون های شیطان پرستیم.
  این ننگی است برای من مسلمان.
  ننگ این است که جایی که بایـــــــــــــــــــــد اعتراض کنیم تنهاییم و جایی که به صلاح اسلام و انقلاب نیست همه معترضیم.
  در حال حاضر ما با سکوتمان کم از طراحان پشت پرده “پروژه به فراموشی سپردن مقدسات” نداریم.
  مسئولین ما اگـــر که غافلند وظیفه من و شماست که هوشیارشان کنیم.
  بایـــــــــــــــــــــــد فکری کرد. بایـــــــــــــد حرکتی کرد.

  البته جای بسی تشکر داره از آستان قدس…!
  سال ها پیش وقتی برای سکونت به مشهد امدیم متوجه نبودِ اسکان برای زائرین امام رضا علیه السلام بودیم و هم اکنون هم بعد از گذشت سالها شاهد اذیت شدن زائرین و میهمان های آقاییم.
  اگر به نظر دوستان با پیشنهاد میتوان جلوی پروژه به فراموشی سپردن مقدسات را گرفت و با فرض قرار دادن غفلت مسئولین، من پیشنهادم این است که در راستای رفاه حال زائرانی که گاهی فقط به امید 5 دقیقه نشستن در حرم آقا مسافت های طولانی و سختی راه را برخود هموار می کنند مسئولین بیایند به جای این همه ساخت و ساز تجاری، میهمان سراهایی بسازند تا زائران آقا بدون نگرانی به زیارت مولایشان بیایند
  وقتی سختی سفر زیاد باشد و انگیزه زیارت قوی نباشد کم کم هدف زیارت امام رضا علیه السلام فراموش می شود و کم کم اهداف دیگری جایگزین می شود.
  اگر نزدیک حرم مهمان سرا باشد زائر آقا مسیر کوتاهی را طی میکند تا به حرم برسد. کاری که با ساخت این بناها در حال انجام است! یعنی همان واگذاری واحدهایی اقامتی در طبقات دیگر این بناها برای رفاه حال گردشگران(طی کردن مسیری کوتاه برای رسیدن به زیارت مادیات)!!

 8. غیور گفت:

  به نام خدا
  دوستان تقریبا همۀ ما با این ساخت‌و‌سازها مخالفیم. این درست ولی بیاید بگید چه باید کرد؟ فقط ابراز ناراحتی کافی نیست. ما دست روی دست بذاریم و یه عده کار خودشونو بکنن. من موندم این غفلت از کجاست و چه چیزی پشت این مساله خوابیده که به راحتی اجازۀ ساخت این این اماکن اونم به این اشکال داده شده؟!!
  بگین چه کنیم؟!!!!

  1. قاصد روزهای بارانی گفت:

   با یه بنده خدایی صحبت می کردم. سوال قابل تأملی پرسیدند. گفتن ساختمانهایی که جزء این 48 پروژه حساب میشن و چحوری میشه مثل آمریکا تخریب کرد و آیا دولت زیر بار هزینه بالای تخریب و ضرر و زیان مربوطه میره؟ به عنوان مثال
   هتل مجلل درویشی در خیابان تهران را چگونه میتوان تخریب کرد. مخصوصا برای امثال ما که حرفمان هیچ برشی ندارد و تجربه ثابت کرده که اگر برشی هم داشته باشد باز هم حرف من و دو نفر دیگر در مقابل هدیه ی زیر نیمکتی دو کله گنده کارایی ندارد.

   نمیدونم.
   من به شخصه نمی دونم توو این موارد چه کاری از من بر میاد؟ اینکه بنشینم و غصه بخورم یا اینکه امیدوار به فرج آقا باشم؟ :-??
   واقعا گیج شدم.
   یکی بگه در این موقعیت ها چیکار میشه کرد؟ ~X(

 9. محسن سامی گفت:

  سلام
  بابا کی گفنه باید خراب بشه؟؟
  شما با خود ساختنش مخالفید یا با نوع معماریش؟؟
  اگه با ساختن خودش مخالفید که من فک میکنم که با پیشرفت مخالفت میکنید.
  اگر هم با معماریش مخالفید ک از خیلی وقته که ما خونه هامون ایتجوری داره ساخته میشه.
  اینکه یک ساختمان را با فلان جا توی آمریکا مقایسه میکنید به نظر من کار عبسیه

  1. قاصد روزهای بارانی گفت:

   ما متحجر نیستیم که با نفس ساخت و ساز که لازمه پیشرفته مخالف باشیم. مخالفت ما به این دلیله که با این ساخت و سازهای بدون تأمل داره در حق امام رضا علیه السلام ظلم میشه و شأن و عظمت بارگاه آقا زیر سوال میره. تا حالا شده از خودتون بپرسین چرا این 48 پروژه در شهرهای دیگه در حال اجرا نیست و اگر هست چرا فقط یکی یا دوتا از این پروژه ها در آنجا ساخته شده؟ چرا یک دفعه با وجود این همه مشکلات زندگی مردم مشهد 48 پروژه در فواصل کوتاه زمانی از هم شروع به ساخت می کنند؟ تا به حال در راستای پیشرفت کردن و مدرنیته شدن آیا پیش آمده از پله اول جهش زده و پرید تا به بالاترین پله‌ى پیشرفت رسید؟

   اگه جناب شهردار و استاندار دنبال پیشرفت بودند که باید خیلی وقت ها پیش قبل از شروع به ساخت این پروژه ها، برای زائرین آقا که با هزار سختی در این وضعیت بد اقتصادی خود را به مشهد می رسانند مهمان سراهایی با کیفیت و خدمات بالا و در عین حال بهای کم؛ ساخته می شد.
   شهری که هنوز از لحاظ سازماندهی به خیابان ها و کوچه ها دچار مشکلات فراوان است شهری است که تازه دندان در آورده و تا پیشرفت کامل به سمت شهر مدرن هزاران فرسخ فاصله دارد.
   کافی است سری به مناطق فقیر نشین و به اصطلاح پایین شهر بزنید متوجه می شوید که مشهد و مردمانش بیشتر از آنکه به مراکز متنوع تفریحی و تجاری نیاز داشته باشند به حداقل؛ کوچه و خیابان هایی با آسفالت محتاج ترند. یا به جای پارکهای آبی به طرح فاضلاب کشی نیازمندترند.(فقط کافی است چند ساعتی وقت گذاشت وپای مشکلات کسانی نشست که از سر ناچاری در دورافتاده ترین منطقه مشهد زندگی میکنند.

   با این شرایط تحریم و وضعیت اسفناک گرانی ها تنها کسانی که از این پروژه ها لذت می برند و از ساختشان رضایت دارند کسانی اند که درد مردم بی بضاعت را نمی دانند و جیب هایشان همیشه پر از پول بوده و هیچ گاه نشده شبی را بدون غذایی گرم به صبح برسانند.

   یادمه دهه 70 هرکسی اسم مشهد رو می شنید دلش هوای امام رضا علیه السلام رو میکرد ولی ترسم از اینه که از این به بعد هرکسی اسم مشهدو بشنوه دلش هوای پدیده شاندیز و هتل مجلل درویشی و الماس شرق و پارک های آبی بکنه (حالا شاید این آخر هم وقتی داره از فلکه ضد رد میشه که بره فرودگاه چشمش به گنبد بیفته و یادش بیاد که امامی هم داشته این شهر)!!

 10. سیدحمید حیدری‌ثانی گفت:

  مجتمع دایان در چهارراه سی‌وپنج‌متری از قلم اوفتاد.
  و همچنین ده‌ها مجتمع درحال ساخت دیگر در مشهد.

 11. قاصد روزهای بارانی گفت:

  این و بین نظرات دوستانی که در سایت مشرق نیوز در مورد این مطلب نوشته بودند، پیدا کردم. خواستم دوستان هم مطلع باشند!

  این حرف جوونی تازه مسلمان شده که وارث بزگترین سرمایه دار کشور اروپایی ،حدود 30 سال پیش که نزد امام امده بود در بازگشت از حرم امام رضا(ع) از او پرسیده بودند که از امام چه خواستی؟ وی گفته بود: «از او خواستم قلب پدرم را نسبت به من مهربان کند.»
  در سفر مشهد دوستانش او را به کوه‌سنگی هم می‌برند. ادواردو پس از مشاهده تفریحگاه‌های بسیار در مشهد می‌گوید: «در ایتالیا شهری بود که به عنوان مرکزی مذهبی شناخته می‌شد، کسانی که مخالف آن محل مذهبی بودند، کوشیدند تا با پدید آوران تفریحگاه‌های بسیار پیرامون شهر، چهره شهر را دگرگون کنند و شما مراقب باشید که مشهد را تنها با نام امام رضا(ع) بشناسند.»

  این هم لینک خبر
  http://www.fardanews.com/
  کافیه در قسمت جستجو کلمه ” ادواردو” را بنویسید تا صفحه مورد نظر باز شود.

 12. حامد آقای حیدری گفت:

  دل ما را سوزاندید
  دیدن و نتوانستن خیلی سخته
  این که نتونیم کاری بکنیم
  کاش امثال امام جمعه و رائفی پور و ایناها بتونن حداقل ترتیب یک تجمع رو بدن که لااقل صدای ما به گوش یه عده برسه؛ ولی ….
  تو یک کتاب خوندم که نوشته بود (در بحث خلافت) پای تک تک مردم زمان رحلت پیامبر گیره چون اگه می ایستادن و مخالفت میکردن میتونستن جلوی اون اقدامات رو بگیرن ولی نکردن این کارو
  خدا کنه پای ما گیر نباشه …..
  خدا کند جزء قاعدین نباشیم …
  ضمنا مجتمع مثلثی شکل بلوار سجاد هم اضافه بشود.

پاسخی بگذارید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

مطالب مرتبط
برچسب ها